V podzemí elektrárny Dlouhé stráně zahraje Norbert Lichý Havlovu Audienci

Datum 16.04.2016

KOUTY NAD DESNOU – Část podzemních prostor vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně obsadí na konci dubna divadelníci z ostravského Divadla Petra Bezruče. U příležitosti oslav 20. výročí od zahájení provozu elektrárny představí ve spleti podzemních chodeb legendární hru Václava Havla Audience. V hlavní roli se představí ostravský herec Norbert Lichý, držitel ceny Thálie, známý také ze seriálů Doktor Martin nebo Přístav. Audience na Dlouhých stráních odstartuje festival Dream Factory Ostrava, který podpořila Nadace ČEZ částkou 260 tisíc korun, a umožnila tak další oživení průmyslových areálů na severu Moravy.

Pořadatelé festivalu uvedou na Dlouhých stráních Audienci hned dvakrát, kromě inscenace pro hosty a bývalé zaměstnance připraví mimořádné představení také pro veřejnost. „Uskuteční se v sobotu 30. dubna odpoledne a následovat bude společný výjezd diváků autobusem k horní nádrži elektrárny, takže chystáme hned dva netradiční zážitky na jediné odpoledne,“ upřesnil mluvčí Skupiny ČEZ Vladislav Sobol s tím, že doprava diváků k elektrárně je zajištěna od střediska Kouty. Vzhledem k malé kapacitě improvizovaného divadelního prostoru je k dispozici jen omezené množství vstupenek, které se dají koupit v šumperském muzeu.

Představení se odehraje zhruba 130 metrů pod povrchem masivu kopce a 300 metrů od vstupu do větrací štoly.

„Improvizované divadélko vyroste u vstupu z větrací štoly do kaverny transformátorů, tedy v místech, do kterých se účastníci exkurzí běžně nedostanou,“ vysvětlil šéf elektrárny Vítězslav Chmelař.

„Audience se mi hraje opravdu dobře. Jednak proto, že je bravurně napsaná, a taky proto, že paměť národa je třeba oživovat a oživovat snad do nekonečna,“ řekl Norbert Lichý, který exceluje v roli sládka. „Na Dlouhých stráních to bude určitě zvláštní. Tipuji, že tam bude spousta chodeb a schodů. A ziminka. Pro případnou únavu tak prosím ČEZ o přečerpání na hotel,“ dodal Lichý.

Po jesenickém prologu odstartuje Dream Factory Ostrava v ostravských divadlech a kulturních centrech na konci května a vyvrcholí o prvním červnovém víkendu v industriálním prostředí Dolu Hlubina. Kromě ostravských souborů se na festivalu představí Dejvické divadlo, Divadlo Na zábradlí, Švandovo divadlo, Divadlo v Dlouhé, Klicperovo divadlo z Hradce Králové nebo Činoherák Ústí.

„Festival Dream Factory Ostrava se stal jednou z vlajkových lodí naší podpory v rámci severomoravské metropole. Propojuje ostravská divadla a divadelníky se špičkovými soubory z jiných koutů republiky a přiváží lidem na Ostravsko to nejlepší, co v poslední divadelní sezoně vzniklo,“ řekla ředitelka Nadace ČEZ Michaela Žemličková.

Výstava Volty 700 x 200 px

Napsat komentář