Solar Impulse 2 překonal Atlantik

Datum 25.06.2016

Solar Impulse 2 ve čtvrtek přistál ve španělské Seville a dokončil tak svůj přelet Atlantiku. Vzdálenost 6765 km –  z New Yorku do Seville překonal za tři dny (71 hodin a 8 minut). Let přes Atlantik pilotoval Bertrand Piccard – jeden ze dvou pilotů. Druhý pilot André Borschberg si připsal na své konto vůbec nejdelší let (téměř 9000 kilometrů) z Nagoye na Havajské ostrovy loni v červenci. Tento let trval 117 hodin a 52 inut.

Masivní 72 metrové křídla solárního letounu (větší než u Boingu 747) nabízejí 270 m2 fotovoltaických panelů. Během dne tyto panely napájejí čtyři 14kW motory a k tomu ještě napájejí čtyři 41kWh lithium-iontové baterie. Během noci právě tyto baterie dodávají energii motorům. Maximální rychlost během dne je 90 km/hod v noci z důvodu uspory energií rychlost klesne zhruba o jednu třetinu – tedy na 60 km/hod.

Hlavním smyslem projektu je podle internetové stránky týmu ukázat, že „takzvané čisté technologie jsou schopny dokázat nemožné”.

Stego 700 x 200 px

Napsat komentář