New York se stane prvním městem v USA s mýtným za dopravní zácpy
20.08.2022Když se ve městech výrazně zhorší ovzduší nebo zhoustne provoz, využívají některá města ve Spojených...
Datum 24.09.2016
Jeff Bezos si 21 let po založení své společnosti Blue Origin konečně splnil svůj sen a dostal se 20. července 2021 těsně za hranici vesmíru. Foto: Blue Origin
Výkonný ředitel Amazonu Jeff Bezos zveřejnil pár informací o nové raketě New Glenn pojmenovanou po prvním Američanovi na oběžné dráze – Johnu Glennovi. Raketa New Glenn zahájí vstup na nový trh s vypouštěním družic a bude moci umísťovat velké satelity na nižší oběžnou dráhu a menší satelity – o hmotnosti 50 až 100 kg – ve vyšších oběžných dráhach.
Obě nové raktey, jak dvoustupňová, tak i třístupňová jsou široké 7 metrů. Výška dvoustupňové rakety je 82 metrů a třístupňové 95 metrů. Booster a druhý stupeň jsou identické v obou případech. Booster bude možno použít opakovaně. Jako palivo pro první stupeň se používá kapalný zemní plyn a kapalný kyslík, přičemž SpaceX využívá kapalný kyslík a RP-1, vysoce rafinovanou, a tedy čistou verzi kerosinu. Nicméně třístupňový New Glenn má být schopen vyslat loď s lidskou posádkou i daleko za hranice nízké oběžné dráhy, kam se lidé naposledy podívali v sedmdesátých letech. Z vysunutých podpůrných nohou na New Glenn Landed Booster to také vypadá, že systém přistávání bude v velmi podobný jako u rakety Elona Muska – Falcon9. Třístupňová raketa bude určená pro lety na vysoké oběžné dráhy či zcela mimo gravitační pole Země.
Další soukromé společnosti účastnící se vesmírných závodů jsou kromě Blue Origin, také Muskův SpaceX, dále Interorbital Systems nebo Deep Space Industries a Planetary Resources, které plánují na asteroidech prolétajících v blízkosti naší planety těžit drahé kovy. V této ‘hře o vesmír’ si zatím nejlépe vede společnost SpaceX, která získala od NASA kontrakt na dodávku zásob na Mezinárodní vesmírnou stanici. Bezosovi v této chvíli hraje do karet fakt, že poslední start rakety Falcon 9 se satelitem pro Facebook se nezdařil.
„Blue Origin s New Glenns se zaměřují na stejný trh (jako SpaceX) a na trh s vypouštěním satelitů. S očekávaným růstem zde bude místo pro více hráčů,“ říká Thangavelautham, šéf SpaceTREx na Arizonské univerzitě.
První opakovaně použitelnou raketou Blue Origin byl New Shepard, který společnost otestovala loni v listopadu v Texasu. Poslala jej do výšky přesahující 100 km a dostala se až za hranici vesmírného prostoru. Právě tento model chce využívat ke komerčním letům, které by do vesmíru dostaly turisty a na pár minut jim umožnily zažít stav beztíže. Konkurence může udělat to, co nemůžou udělat vládní agentury – snížit náklady na dopravu do vesmíru.