Rozhovor s architektem Lukášem Janoutem: S klienty mluvím o mojí zkušenosti s Loxone
17.02.2023Lukáš Janout s rodinou spoléhají ve svém rekonstruovaném bytě na chytrý systém Loxone. Architekt tak...
Datum 30.10.2016
Bitcoin začal razit cestu kryptoměn v roce 2009. V té době měla jen hrstka lidí ponětí o tom, co od této nové měny existující pouze ve světě internetu, očekávat. Možná částečně i díky velké finanční krizi z přelomu roku 2008 a 2009 si tato kryptoměna získala respektované místo i ve finančních kruzích. Nejprve si ale řekněme, co to vlastně kryptoměna je? Kryptoměna je ‘digitální měna’, která využívá pokročilé šifrovací technologie k usnadnění volných a bezpečných transakcí mezi jednotlivými uživateli, neboli také ‘peer to peer’. Kryptoměny mají jednu podobnost s tzv. fiat měnou* – nemají žádnou fyzickou hodnotu k nim vázanou.
U světových měn, počínaje americkým dolarem byl v roce 1971 v Bretton Woodu ve státě New Hampshire ukončen tzv. zlatý standard, tj. směnitelnost měny za předem dané množství zlata. V Americe byla před Brettonwoodským systémem cena jedné unce zlata fixně stanovena na 35 dolarů. Měna tak byla vázána k nějaké konkrétní fyzické hodnotě. To se ale po roce 1971 změnilo. Americký dolar už nebyl svázaný se zlatem, ale jeho kurz byl plovoucí vůči ostatním měnám, stejně jako ostatní měny různých států. Vznikla fiat měna. Kurzy jednotlivých měn vůči sobě navzájem se pohybují podle výkonnosti dané ekonomiky, ale také podle hospodaření jednotlivých vlád, resp. také podle míry jejich zadlužení.
Jestliže máte na svém účtě našetřeno nějakou částku v měně, která se vůči ostatním propadá, ať už vinou zpomalení domácí ekonomiky nebo zásahem centrální banky, např. tištění peněz ve velkém, která devalvací vlastní měny na jedné straně podporuje exportéry, ale samozřejmě na straně druhé snižuje hodnotu peněz na účtech střadatelů, máte několik možností jak s volnou hotovostí naložit tak, abyste hodnotu svých aktiv moc neztráceli. Jedna z možností je investování na kapitálovém trhu, ale jen pro ty, kteří mají opravdu dobrý přehled o pohybu na burze. Druhá z možností je investovat do kryptoměn. Kryptoměny nejsou řízeny žádnou vládou či zemí. Hodnota kryptoměn je výhradně určena nabídkou a poptávkou, neboť je obchodníci kupují a prodávají na veřejně obchodovatelných burzách. Jejich množství je pevně dáno.
Lidé milují kryptoměny, protože nabízí snadný způsob, jak převést peníze na celém světě a poskytují rovněž soukromí pro provádění transakcí. Například kryptoměnu nelze vystopovat jako třeba kreditní karty. A to je právě diskutabilní – zda jsou transakce v Bitcoinu zcela nevystopovatelné nebo naopak zcela vystopovatelné. Pokud není možné transakce odhalit, okamžitě se z krytoměny stává ideální platidlo pro zúčtování obchodů na černém trhu. Také média často hovoří o kryptoměnách využívaných pachateli trestných činů např. k nákupu drog na webových stránkách jako např. “Hedvábná stezka” a pod. Pravdou ale je, že většina lidí, kteří kryptoměnu používají, jsou jen běžní lidé jako vy a já.
Proč se kryptoměna stává na světě tak populárním platidlem? Lidé rádi mluví o kryptoměnách také z důvodů udržení určitého soukromí ve světě, kde se vám vždy někdo dívá přes ramena, ať je to vláda, poskytovatel internetových služeb nebo firmy sbírající vaše data třeba i pro komerční účely. Kryptoměny jako je Capricoin, Bitcoin, Blackcoin nebo Ethereum se neustále snaží zvyšovat soukromí jednotlivce. Například kryptoměna Capricoin, která přišla na trh 6 let po Bitcoinu, má pokročilejší systém šifrování než Bitcoin, zároveň slouží jako platforma plateb tak, aby všechny transakce byly zcela bezpečné.
Takže ikdyž to Bitcoinem všechno začalo, na volném trhu bude vždy existovat konkurence, která se bude učit z chyb svých předchůdců s cílem lépe sloužit spotřebitelům. Takový Capricoin nebo i nejnovější virtuální měna ZCash jsou jistě prvními z mnoha kryptoměn, které přinášejí lidem inovace potřebné pro ještě snadnější obchodování v budoucnosti a zároveň může snížit dopady inflačního tlaku vlád na hodnotu úspor.