Fotovoltaiky od ČEZ mají už 100 instalací

Datum 05.11.2016

Foto: Freepik

Nejvíc elektráren ČEZ instaloval ve Středočeském, Ústeckém a Moravskoslezském kraji. Konkrétně na severu Moravy jich bylo 17, v severních Čechách 19. Jako jeden z důvodů, proč se rozhodli změnit energetický systém fungování svého domu, uvádějí lidé kromě úspor také snahu přispět k čistšímu ovzduší.

 „V červenci jsme oznamovali připojení naší padesáté fotovoltaické elektrárny, teď jsme na stovce a do konce roku hodláme připojit další padesátku. Budeme instalovat, dokud nám to počasí dovolí,“ říká ředitel divize obchod a člen představenstva ČEZ Pavel Cyrani. „Je vidět, že se střešní solární elektrárny stávají opravdu trendem. Lidé chtějí být ekologičtější, ale zároveň i energeticky soběstačnější.“

 ČEZ během necelého roku, kdy se na trhu střešních fotovoltaických elektráren pohybuje, připravil indikativní nabídku pro více než 2000 zákazníků. Několik set dalších zájemců pak kontaktovalo ČEZ, aby se informovali o detailech instalace, možnosti dotací nebo návratnosti investice.

„Chtěla jsem jít do fotovoltaiky už dříve, ale bylo to příliš nákladné. Teď po změně legislativy je vše jednodušší, mám i bateriový systém a ohřev vody do bojleru. Myslím, že je to zajímavá investice, dobře uložené peníze,“ vysvětluje Pavla Promná, advokátka z Havířova, která má solární panely na střeše svého řadového domu na okraji města.

„Jsme spokojeni. Je vidět, že značka ČEZ má mezi lidmi v tomhle ohledu dobrý zvuk,“ říká Lucie Bedrníčková z ČEZ Solární, dceřiné společnosti ČEZ, která má instalace solárních elektráren na starosti. „Nabízíme kompletní servis včetně podání žádosti o připojení a zpracování žádosti o dotaci, která může být až 105 000 korun na jeden dům. Většinu činností děláme vlastními silami, a celý proces od nabídky až po předání elektrárny tak máme pod kontrolou.“

 Ze stovky připojených elektráren zákazníci požádali o dotaci z programu Nová zelená úsporám v 92 případech, z toho v 89 případech byla dotace schválená. Tři případy byly odmítnuty z toho důvodu, že zákazník v minulosti již čerpal dotaci pro ohřev termickými panely. Podpora se podle druhu instalace a typu akumulace energie pohybuje od 30 tisíc do 105 tisíc korun, což je zhruba 25% až 40% z celkové ceny elektrárny či elektrárny s bateriemi.

Nejvyšší možnou dotaci získal například Robert Motl z Týnce nad Labem na Kolínsku, kterému ČEZ Solární na jeho pasivní dům nainstalovala 19 solárních panelů o celkovém výkonu 5 kWp.

„Spíše než investiční návratnost byla naší motivací snaha odlehčit přírodě energetickou nezávislostí našeho domu,“ vysvětluje Robert Motl svůj postoj k investici do obnovitelného zdroje energie. „Věřím, že i díky solárním panelům bude náš dům energeticky soběstačný.“

 Nejvíce solárních elektráren ČEZ instaloval ve Středočeském kraji včetně Prahy (25), pak v Ústeckém (19) a v Moravskoslezském (17) kraji.

„Ve Středních Čechách a zvláště poblíž Prahy se projevuje vysoká kupní síla obyvatel, kteří mají dost zdrojů na investice,“ říká Lucie Bedrníčková. „Na Ostravsku a v Severních Čechách zas lidé intenzivně pociťují problém znečištěného ovzduší a snaží se chovat ekologicky. Dost se například ptají, kolik výroba elektřiny ze slunce ušetří CO2.“

ČEZ rovněž začal k solárním elektrárnám instalovat moderní bateriové systémy sonnen, které je možné na rozdíl od většiny ostatních systémů na trhu vybíjet až na nulu. Na elektrárnu i baterie lze od ČEZ získat také úvěr s úrokem od 4,9% ročně. Možnost financování využila zhruba pětina zákazníků.

 

Víte že…

  • Si lidé na střechy nechávají nejčastěji nainstalovat fotovoltaické elektrárny o výkonu mezi 3 a 5,2 kilowattu?
  • Pro instalaci fotovoltaických elektráren jsou vhodné střechy namířené na jih, na západ nebo na východ? Mohou být jak šikmé, tak rovné, musejí mít jen dostatečnou nosnost.
  • Očekávaná životnost panelů je až 30 let, přičemž ČEZ poskytuje záruky 25 let na 80procentní výkon panelů a 10 let na samotné panely?
  • Jeden kilowatt instalovaného výkonu zabere zhruba 7m2 šikmé střechy a běžný rodinný domek na sobě může mít 3 – 7 kilowattů panelů? U plochých střech se panely instalují v řadách a je třeba zajistit, aby jedna řada nestínila druhou. Prostorová náročnost tak může být trochu větší.
  • Jedna megawatthodina elektřiny vyrobené z fotovoltaické elektrárny ušetří cca jednu tunu CO2, která by do atmosféry unikla, pokud by bylo stejné množství elektřiny vyrobeno z klasických uhelných elektráren? V průběhu očekávané 30leté životnosti tak stovka instalovaných střešních fotovoltaik od ČEZ uspoří 15 849 tun CO2.

 

Více o fotovoltaikách ČEZ: https://www.cez.cz/cs/sluzby-pro-zakazniky/fotovoltaika.html

Výstava Volty 700 x 200 px

Napsat komentář