Aviatika 2017: Dopravní letoun s rychlostí Mach 2 a kluzák letící až 30 km vysoko

Datum 17.11.2016

Sir Richard Branson včera představil prototyp nadzvukového dopravního letadla pro 40 cestujících, které jak tvrdí jeho konstruktéři, zdolá vzdálenost z Londýna do New Yorku za tři a půl hodiny za “přijatelnou” cenu zpáteční letenky 5.000 dolarů. Svou přezdívku “Baby Boom” získal letoun XB-1 díky společnému podniku Bransonovy společnosti Virgin Galactic a denverské firmy Boom Technologies.

Letoun XB-1, který vypadá jako menší Concorde, bude zkušební letoun ve velikosti jedné třetiny dopravního letounu s místem jen pro pilota a kopilota. Svůj první zkušební let bude mít už koncem příštího roku v jižní Kalifornii. Ostrá verze dopravního letounu pro 40 osob by, podle plánu společnosti, měla být v provozu už od roku 2020.

„Už dlouho mám nadšení pro inovace v leteckém průmyslu a v rozvoji vysokorychlostních komerčních letů,” řekl zakladatel Virgin Group a dodal „Podporuji inovace v kosmickém podnikání, proto bylo rozhodnutí Virgin Galactic spolupracovat s Boom Technologies snadné. Prostřednictvím Virgin Galactic budeme zajišťovat inženýrské činnosti a výrobu, spolu s testovacími lety a provozem v rámci našich společných ambicí.“

Dopravní letadlo s cestovní rychlostí 1.451 mil/hod. (2.335 km/hod) nebo-li Mach 2, tak bude o 10 % rychlejší než Concorde a 2,6krát rychlejší než současná dopravní letadla. Tryskové letadlo bylo vytvořeno špičkovými odborníky v oblasti letectví se zkušenostmi s realizacemi pro SpaceX, Boeing a NASA.

Boom ale není jedinou společností, která chce dopravnímu letectví vrátit nadzvukovou rychlost. Další skupinou je tzv. Concorde Club, který má dostatek financí na oživení samotného Concordu určeného pro soukromé charterové lety nebo Spike Aerospace, který chce zkonstruovat nadzvukový tryskáč s cenovkou 80 milionů dolarů.

Další novinkou z oblasti aviatiky je kluzák navržený na “poslání bezmotorového letadla na hranici vesmíru”. Kluzák je nyní zpět na své domovské základně v Mindenu ve státě Nevada po měsíci testování v Argentině, kde dosáhnul výšky 8 kilometrů. Nejvíce tento kluzák proslavil miliardář a dobrodruh Steve Fosset, kterému se před 10 lety podařilo s první verzí Perlanu pokořit výšku 15 kilometrů.

Druhá verze Perlanu má ale vystoupat podstatně výše – až do 27 kilometrů, což je zhruba 3x víc než je letová hladina dopravních letadel. To bude vyžadovat konstrukci kosmické lodi s křídly kluzáků, které můžou létat v prostředí s méně než 3 % normální hustoty vzduchu na povrchu země a při teplotách – 70 stupňů C, což jsou podmínky podobné na povrchu Marsu, píše se na webové stránce projektu.

Perlan 2 dokončil testy v argentinské Patagonii a vrátil se zpět do Nevady, kde bude v testech dále pokračovat. Tuto zimu mají záměr s kluzákem znovu pokořit 15 kilometrovou výšku a poté se v polovině příštího roku chtějí vrátit zpátky do Argentiny, aby tam dosáhli plánované výšky 27 km. Dvousedadlový kluzák vážící 820 kg dokáže letět rychlostí až 650 km/hod.

Jelikož se kluzák dostane až k samotné hranici zemské atmosféry, je vybaven dýchacím přístrojem. Hranice 27 kilometrů je ovšem jen druhou fází z celkových tří. V té poslední má bezmotorový letoun vystoupat až k hranici 100 tisíc stop, což je výška nad 30 km, kde bude prozkoumávat severní polokouli a polární větry. V této fázi se rychlost letadla zvýší natolik, že kluzák bude potřebovat nová křídla konstruovaná pro nadzvukovou rychlost.

Stego 700 x 200 px

Napsat komentář