10 let chytrých telefonů iPhone

Datum 12.01.2017

Apple iPhones 2007-2017 all models

Apple udělal před 10 lety revoluci v mobilních telefonech, kdy v roce 2007 uvedl na trh svůj první telefon iPhone. Tehdy jej představil jako 3 zařízení v jenom: iPod s velkou obrazovkou, revoluční mobilní telefon a zařízení pro internetovou komunikaci. Od té doby se iPhone stal symbolem celého technologického odvětví a udělal tak z Apple nejhodnotnější firmu na světě.

Ani po deseti letech není na trhu telefon, který by vzbuzoval větší emoce a který by se prodával lépe. iPhone je dokonce nejúspěšnější produkt v historii společnosti Apple a jeho popularita navzdory konkurenci, nijak neklesá. Už první generace si vedla velice dobře. Z iPhonu byl totiž fenomén hned po samotném představení, přitom prodávat se začal až o pět měsíců později, konkrétně 29. černa 2007, a to jen v USA. Ke konci roku 2007 se pak dostal do Velké Británie, Německa, Francie, Portugalska, Irska a Austrálie. U nás se první verze nikdy neprodávala. Při zahájení prodejů na něj stály před obchody Applu a operátora AT&T tisíce zákazníků dlouhé fronty a během chviličky jej měla většina poboček vyprodaný. Sám Apple poté oznámil, že za pouhých 30 hodin prodal 270 000 kusů.

Samotnému vývoji prvního telefonu od Applu ale předcházelo nepříliš vydařené spojení se s americkou Motorolou, tradičním výrobcem mobilů, kdy společně uvedly na trh telefon pod označením ROKR E1. Tento model ale trhy moc nezaujal a tomu také odpovídaly jeho prodeje. Úspěšnému uvedení na trh iPhone se tehdy smál i Steve Balmer (na videu), tehdejší CEO Microsoftu, kde tvrdil, že dotovaný telefon s doplatkem 500 dolarů nikdy nezaujme lidi, protože nemá ani tlačítka. Hodnota společnosti Microsoft, jíž Balmer v té době sebevědomě velel, byla tehdy kolem 250 miliard dolarů, dělající z Microsoftu téměř neporazitelnou technologickou společnost, kdežto Apple byl s hodnotou něco přes 50 miliard pro svého konkurenta málo významnou firmou. Za 10 let stoupla hodnota Microsoftu o dvojnásobek na dnešních 500 miliard dolarů, zatímco Apple vyrostl za 10 let více než desetinásobně – na dnešních 650 miliard dolarů.

První iPhone byl na svou dobu i poměrně slušně hardwarově vybavený. Nabízel ARM procesor S5L8900 s taktem 412 MHz od Samsungu (s grafickým koprocesorem PowerVR MBX 3D), 128MB operační paměť, 2-megapixelový zadní fotoaparát (neuměl nahrávat video), baterii o kapacitě 1400 mAh, úložiště s kapacitou 4GB, 8GB a 16GB (4GB se přestala po chvilce prodávat), Wi-Fi (802.11 b/g), Bluetooth 2.0, proximity senzor, senzor okolního světla, akcelerometr a poté hlavně 3,5palcový displej s rozlišením 320×480 (163 ppi), který disponoval revoluční technologií Multi-Touch, jenž umožňovala ovládat telefon pohodlně prsty a podporovala různá gesta.

Hlavní předností iPhonu ale nebyl ani tak hardware, ale spíše software. Steve Jobs na konferenci oznámil, že jejich telefon běží na upraveném OS X, který se nejprve označoval jako iPhone OS. Až od třetí verze (konkrétně od iOS 3.2) se z něho stal iOS. První verze iPhone OS nabízela jen základní aplikace. Tehdy ještě neexistoval App Store, tudíž nebylo možné si oficiálně doinstalovat další aplikace tak, jak to známe dnes. Obchod s aplikacemi přišel až s druhou verzí systému a první iPhone podporoval iPhone OS až do verze 3.1.3.

Nejnovějším modelem na trhu je iPhone 7, který byl představen loni v září. Revoluci má podle odborníků ale přinést až jeho 8. řada.

Výstava Volty 700 x 200 px

Napsat komentář