Vývoj sektoru budov v roce 2024 bude ve znamení úspor nákladů, času a energie
23.02.2024Podíl veškeré energie spotřebované v budovách napříč Evropskou unií aktuálně činí 40 %. Budovy ...
Datum 04.02.2017
Vodní přečerpávací elektrárnu Dlouhé stráně vloni navštívilo 84 771 lidí, o pět tisíc více než před rokem. Statistiky potvrzují rostoucí oblibu jednoho ze „sedmi divů Česka“, loňský údaj je dokonce nejvyšší v historii.
„V roce 2017 přivítáme miliontého návštěvníka, který se může těšit na dárek i exkurzi do běžně nepřístupných míst elektrárny,“ řekl mluvčí Skupiny ČEZ Vladislav Sobol.
Z uvedeného počtu absolvovalo přes 31 tisíc zájemců exkurzi v podzemních útrobách elektrárny, dalších více než 53 tisíc lidí se nechalo vyvézt lanovkou k horní nádrži. „Celkový počet návštěvníků byl ještě vyšší, protože stovky turistů k horní nádrži přicházejí pěšky nebo vyjíždějí na kole. Ti ve statistikách nejsou,“ upřesnila Iveta Floryčková, vedoucí infocentra K3 Sport, které exkurze v elektrárně zajišťuje.
Růst počtu návštěvníků souvisí s tím, že stále více lidí dává přednost tuzemské dovolené.
„Zaznamenali jsme návštěvníky z krajů, kteří k nám dříve nejezdili, například z Karlovarského, Plzeňského nebo Jihočeského kraje. Lidé navíc stále častěji spojují poznání se zážitky, takže kromě exkurze si užívají výjezd první šestisedačkou lanovkou v Česku k horní nádrži elektrárny a odtud se spustí sedmnáctikilometrovým sjezdem na koloběžkách,“ dodal Petr Marek, vedoucí střediska Kouty.
Část návštěvníků tvořili také „otcové zakladatelé“ elektrárny: na turbíny i horní nádrž se přijeli v rámci oslav 20. výročí od zahájení provozu podívat projektanti a stavitelé Dlouhých strání. Od zahájení výstavby 1978 do spuštění v roce 1996 pracovalo na budování unikátního energetického díla několik tisíc lidí.
Elektrárna Dlouhé stráně, jejíž strojovna i další technologie jsou pod zemí, slouží jako obrovský akumulátor elektrické energie. V energetické soustavě má funkci při využití přebytku energie, která se používá pro přečerpání vody z dolní do horní nádrže, a především v období nedostatku energie, kdy elektřinu naopak vyrábí a prodává za vyšší cenu. Stále větší význam elektrárny rovněž spočívá ve vykrývání nestabilních dodávek z obnovitelných zdrojů energie.