Dlouhé stráně letos přivítají miliontého návštěvníka

Datum 04.02.2017

Vodní přečerpávací elektrárnu Dlouhé stráně vloni navštívilo 84 771 lidí, o pět tisíc více než před rokem. Statistiky potvrzují rostoucí oblibu jednoho ze „sedmi divů Česka“, loňský údaj je dokonce nejvyšší v historii.

„V roce 2017 přivítáme miliontého návštěvníka, který se může těšit na dárek i exkurzi do běžně nepřístupných míst elektrárny,“ řekl mluvčí Skupiny ČEZ Vladislav Sobol.

Z uvedeného počtu absolvovalo přes 31 tisíc zájemců exkurzi v podzemních útrobách elektrárny, dalších více než 53 tisíc lidí se nechalo vyvézt lanovkou k horní nádrži. „Celkový počet návštěvníků byl ještě vyšší, protože stovky turistů k horní nádrži přicházejí pěšky nebo vyjíždějí na kole. Ti ve statistikách nejsou,“ upřesnila Iveta Floryčková, vedoucí infocentra K3 Sport, které exkurze v elektrárně zajišťuje.

Růst počtu návštěvníků souvisí s tím, že stále více lidí dává přednost tuzemské dovolené.

„Zaznamenali jsme návštěvníky z krajů, kteří k nám dříve nejezdili, například z Karlovarského, Plzeňského nebo Jihočeského kraje. Lidé navíc stále častěji spojují poznání se zážitky, takže kromě exkurze si užívají výjezd první šestisedačkou lanovkou v Česku k horní nádrži elektrárny a odtud se spustí sedmnáctikilometrovým sjezdem na koloběžkách,“ dodal Petr Marek, vedoucí střediska Kouty.

Část návštěvníků tvořili také „otcové zakladatelé“ elektrárny: na turbíny i horní nádrž se přijeli v rámci oslav 20. výročí od zahájení provozu podívat projektanti a stavitelé Dlouhých strání. Od zahájení výstavby 1978 do spuštění v roce 1996 pracovalo na budování unikátního energetického díla několik tisíc lidí.

Elektrárna Dlouhé stráně, jejíž strojovna i další technologie jsou pod zemí, slouží jako obrovský akumulátor elektrické energie. V energetické soustavě má funkci při využití přebytku energie, která se používá pro přečerpání vody z dolní do horní nádrže, a především v období nedostatku energie, kdy elektřinu naopak vyrábí a prodává za vyšší cenu. Stále větší význam elektrárny rovněž spočívá ve vykrývání nestabilních dodávek z obnovitelných zdrojů energie.

Unikátní záběry elektrárny zveřejnil ČEZ v rámci série virtuálních prohlídek svých elektráren na webu www.virtualniprohlidky.cez.cz. Podrobnosti o exkurzích i objednávkový formulář najdou zájemci na webu www.dlouhe-strane.cz.
Výstava Volty 700 x 200 px

Napsat komentář