Vlakem až do oblak

Datum 29.03.2017

Cloudy začínají pomalu pronikat do většiny oborů. Výjimkou nejsou ani železnice. Ve Švýcarsku, na železniční trati, která vede z Zermattu na vrchol Gornegratu, jenž se tyčí do výšky 3 089 m n.m., funguje od loňského roku první cloudový řídicí systém vlakové dopravy. Do oblak tak nevystoupaly jen vlaky a jejich pasažéři, ale díky řídicímu systému, IT infrastruktuře a aplikačnímu softwaru od společnosti Siemens, i celý drážní systém.    

Centralizovaný a automatizovaný dopravní řídicí systém s názvem „Iltis“ využívají Švýcarské spolkové dráhy a řada dalších soukromých železničních společností již 20 let. Iltis zajišťuje vysoce automatizovaný provoz železniční dopravy – řídí a monitoruje provoz vlakové dopravy v celém jeho rozsahu. Především umožňuje sledování a řízení provozu v jednotlivých železničních stanicích na dálku. Dříve se drážní provoz řídil z více než 25 regionálních míst po celém Švýcarsku. Dnes se veškerá jejich činnost soustředila do pouhých čtyř operačních středisek v Lausanne, v Oltenu, na letišti v Curychu a v Pollegiu. Přínosy této centralizace se nejlépe ukážou, jakmile dojde na železnici k nějakému problému. Mnohem jednodušeji a rychleji se předávají informace, přijímají nápravná opatření a koordinují další akce, které vedou k obnovení provozu na postiženém úseku.

Od produktu ke službě

Řídicí a informační systém Iltis je nasazen je i na vysokohorské železnici Gornegrat Bahn, která spojuje Zermatt s vrcholkem Gornegratu. Tato druhá nevýše položená železnice v Evropě byla vybudovaná již v roce 1898 a vlaky na ní během 33 min trvající jízdy překonávají převýšení téměř 1 500 m. Úplnou novinkou na této trati je nedávná virtuální implementace řídicího systému do cloudového prostředí. Je to vůbec poprvé na světě, kdy železnice začala využívat této služby, kterou společnost Siemens nabízí.

Nový cloudový systém je známý pod názvem „Iltis jako služba“. Říká se mu tak proto, že se z řídicího systému, který si dosud zákazník musel koupit a instalovat, stala služba, kterou mu poskytuje výrobce v rámci licenční smlouvy. Provozovatel železniční tratě, v tomto případě Gornegrat Bahn, tak nemusel na počátku vůbec investovat ani do hardwaru ani do softwaru. Veškeré funkce dopravního řídicího systému dostal ve formě licencí pro tuto službu a s nimi samozřejmě i záruku pravidelné údržby a nezbytných oprav, které rovněž zajišťuje společnost Siemens prostřednictvím svých vlastních zaměstnanců.

Dispečer, který sídlí v Zermattu, teď již pouze dohlíží na řízení a kontrolu celého systému. Veškerá technologie, na které je systém Iltis vystavěn, a veškerý počítačový výkon jsou umístěny v datovém centru Siemens ve švýcarském Wallisellenu.

Bezpečnost na prvním místě

„Iltis jako služba“ je založen na principu tří počítačů, s cílem zajistit obvyklou spolehlivost a bezpečnost provozu systému Iltis. Pracovní stanice Iltisu v Zermattu jsou se servery Siemens spojeny pomocí redundantních pevných linek. Zabezpečení těchto linek proti vnějšímu ohrožení bylo klíčovým prvkem celé realizace a k jeho zajištění zde byly využity nejmodernější dostupné technologie.

Místní dispečeři mohou například i sami aktivovat záložní počítače. Tím je zajištěn další stupeň zálohy, který umožňuje autonomní ovládání zabezpečovacího zařízení z Zermattu.

Povolení k implementaci systému „Iltis jako služba“ vydal švýcarský Federální úřadu pro dopravu v červnu 2016. Zkušenosti získané v průběhu testovací fáze, která trvala od srpna do prosince 2016, jsou vysoce pozitivní a přechod do cloudu bezezbytku splnil všechna očekávání. Pravidelný provoz v cloudovém režimu, který byl zahájen na začátku roku 2017, znovu potvrdil provozuschopnost a spolehlivost tohoto nového řešení.

Siemens Česká republika
Siemens patří mezi největší technologické firmy v České republice a již více než 125 let je nedílnou součástí českého průmyslu a zárukou inovativních technologií. Se svými 10 000 zaměstnanci se řadí mezi největší zaměstnavatele v Česku. Portfolio Siemens pokrývá řešení pro průmysl, energetiku, dopravu a veřejnou infrastrukturu, technologie budov a zdravotnictví. Český Siemens je průkopníkem v oblasti Průmyslu 4.0 a Smart Cities, v rámci kterých přináší zákazníkům komplexní digitální produkty a služby. Skupina podniků Siemens v České republice vykázala v obchodním roce 2016 obrat přes 29 miliard Kč. Více informací naleznete na http://www.siemens.cz.
Koncern Siemens AG
Skupina Siemens Česká republika je součástí globálního technologického koncernu Siemens AG, který je již více než 165 let synonymem pro špičkové technologie, inovace, kvalitu a spolehlivost. Společnost působí ve více než 200 zemích a  zaměřuje se na oblast elektrifikace, automatizace a digitalizace. Siemens AG patří k největším poskytovatelům technologií šetrných k životnímu prostředí. Je jedničkou na trhu v instalaci offshore větrných elektráren, jedním z hlavních dodavatelů pro paroplynové zdroje a technologií pro přenos energie. Siemens patří mezi průkopníky řešení v oblasti veřejné infrastruktury, průmyslové automatizace a softwarových řešení pro průmysl. Společnost je také předním dodavatelem zdravotnických zobrazovacích zařízení a technologií pro laboratorní diagnostiku. Ve finančním roce 2016, který skončil 30. září 2016, dosáhl Siemens obratu 79,6 miliard EUR s čistým ziskem 5,6 miliard EUR a zaměstnával 351 tisíc zaměstnanců po celém světě. Více informací naleznete na http://www.siemens.com.
EPM 700 x 200 px

Napsat komentář