DARPA chce převzít technologii blockchain od Bitcoinu k zabezpečení vojenských sítí

Datum 09.04.2017

V loňském roce jsme na Voltech jsme psali v souvislosti s kryptoměnami jako je Bitcoin nebo Capricoin o technologii blockchain. Tato technologie ale může najít využití i jinde. Ve skutečnosti americká vojenská agentura pro pokročilé technologie (DARPA) vyhodnocuje možnost realizace technologie blockchain k zajištění citlivých vojenských systémů včetně jaderných zbraní.

U Bitcoinu je blockchain univerzálním záznamem všech transakcí, které se konají. Timothy Booher, který přišel s myšlenkou využití technologie blockchain pro agenturu DARPA, popisuje její použití s analogií obrany hradu:

„Můžete stavět stále vyšší hradby (tj. opatření k zabezpečení sítě), ale lidé budou pořád schopni nalézat způsob, jak využít všechny trhliny v hradbách, aby se k vám dostali.“

Je vlastně mnohem důležitější vědět, kdo byl uvnitř hradu a co tam uvnitř dělal. U blockchainu je podstatně těžší ukrást nebo upravovat soubory v daném systému. V září loňského roku DARPA uzavřela smlouvu na 1,8 milionů dolarů s firmou zabývající se počítačovou bezpečností, k provádění testování implementace blockchain. V případě, že ověřovací proces půjde dobře, může DARPA tuto informační integritu blockchainu implementovat u vojenských systémů s vysokou úrovní zabezpečení, jako jsou ty, které řídí satelity nebo dokonce jaderné zbraně. Tento neměnný záznam by měl být schopen prokázat, zda je jakýkoliv soubor změněn nebo k němu přistupuje někdo zvenčí.

Agentury a firmy si nejsou často ani vědomy, že byly napadeny, dokud se jejich soukromá data někde neukáží na prodej. Bitcoin a další kryptoměny měly v průběhu let své problémy a žádná z implementací těchto kryptoměn zatím není natolik jednoduchá, že je běžný spotřebitel bude v krátkém čase používat místo peněz. Zatím… Je otázkou, do jaké míry Bitcoin a jemu podobné měny samy o sobě budou měnit svět, ale zdá se, že technologie blockchain, na které jsou tyto kryptoměny postaveny, jej udělá mnohem bezpečnější.

Stego 700 x 200 px

Napsat komentář