VUT nabízí chytré parkování pro chytré města

Datum 04.05.2017

Chytré parkování jako nedílná součást chytrých měst. Právě na něj se zaměřil student Fakulty informačních technologií VUT Václav Stránský ve svém příspěvku pro IT konferenci Excel@FIT. Nový systém parkování by měl v budoucnu řidičům umožnit najít co nejdříve volné parkovací místo bez nutnosti objíždět celé parkoviště, čímž ušetří nejen čas, ale sníží i nežádoucí emise. Projekt chytrého parkování je jedním z více než šesti desítek inovativních řešení, která studenti informatických oborů představili ve středu 3. května 2017 na třetím ročníku oblíbené konference Excel@FIT.

„Ke konceptu chytrých měst neodmyslitelně patří efektivní parkovací řešení. Detekce volných parkovacích míst nejenže řidičům usnadní hledání volného místa, ale také omezí nežádoucí provoz na parkovišti, takže nepřímo snižuje i produkci CO2. Moje práce popisuje systém se znalostí obsazenosti parkovacích míst, který řidičům výrazně usnadní orientaci, a to s velmi dobrou úspěšností – přes 93 %,“ uvedl autor projektu Václav Stránský, který na FIT studuje informační technologie v navazujícím magisterském programu.

Jeho systém využívá tzv. hlubokých neuronových sítí, díky čemuž nabízí mnohem vyšší přesnost oproti běžným metodám počítačového vidění. Navíc může fungovat v reálném čase, a to na grafické kartě i procesoru.

„Tento systém umožňuje i měření doby stání nebo dohledatelnost historie obsazenosti parkovacího místa. Testoval jsem jej na záznamech z reálného parkoviště. Moje práce totiž vznikla na základě zadání konkrétní firmy, která nový systém poptala. Pro potřeby zákazníka bude brzy přidána i další funkce: předpokládaný čas uvolnění parkovacího místa a další pokročilé statistiky o využití parkovacích ploch,“ dodal student.

Kromě Václava Stránského se na oblast tzv. smart cities zaměřil například i Petr Dobeš, který vytvořil systém na monitorování dopravy pomocí 3D modelu projíždějícího vozidla, a to jen z několika málo dostupných snímků. Velkou kategorii příspěvků tvořila letos oblast bezpečnosti. Praktický nástroj představil student Martin Vondráček, díky němu si mohou zájemci vyzkoušet, jak (ne)snadné je prolomit jejich domácí wi-fi síť.

„S útokem MitM (Man-in-the-Middle) se může potkat téměř každý. Můj nástroj slouží ke zdokonalení zabezpečení sítí díky automatické detekci jejich slabin a je také užitečný pro forenzní analýzu,“ vysvětlil Vondráček.

Letos odborná porota vybrala celkem 63 studentských prací, které mají velký potenciál v oblasti inovací, bezpečnosti, robotiky, programovacích jazyků, modelování nebo zpracování zvuku a obrazu. „Úroveň příspěvků se každoročně zvyšuje. Je vidět, že studenti mají zájem nabízet inovativní řešení v nejrůznějších oblastech informačních a komunikačních technologií,“ doplnil proděkan a jeden z hlavních organizátorů Excel@FIT Vítězslav Beran. Po dopolední prezentaci dvanácti nejlepších prací si zájemci z řad odborné veřejnosti i zástupci firem mohli odpoledne prohlédnout nejen všechny postery a prototypy nových zařízení, ale i ukázky technologií partnerů fakulty z aplikační sféry.

Výstava Volty 700 x 200 px

Komentáře k článku (1)

  1. Tak to už funguje nějaký ten pátek ne? A hlavně to funguje tak podle počtu parkovacích míst, když jsou placené tak jsou ty cedule tak je vidět kolik míst je ještě volných jakože je parkoviště se 100 parkovacimi 50 jich je zaplacených tak jich teoreticky 50 ještě zbývá jestli to chápu dobře ten mechanizmus, třeba v centru města. Jinak jak nevíte jak to funguje na takových soukromích https://fixparking.cz parkovištích z obsazenosti parkovacích míst?

Napsat komentář