NASA slaví 5. výročí přistání Curiosity na Marsu

Datum 09.08.2017

Už je tomu 5 let, co sonda Curiosity přistála na Marsu. Nová éra průzkumu rudé planety začala 6. srpna 2012. Za posledních 20 let to byla již 4. mise od americké vesmírné agentury – 3 předchozí mise SojurnerSpirit, a Opportunity také úspěšně přistály na Marsu. Curiosity ale pro NASA představovala mnohem obtížnější misi než jeho předchůdci.

Rover byl tak velký, že NASA musela pro přistávací modul vymyslet nový typ raketového brzdového jeřábu. Atmosféra Marsu byla příliš tenká, než aby úspěšně zpomalila přistání tak velké hmotnosti, jakou měla Curiosity. Stroj váží 900 kilogramů a pohání ho radioizotopový termoelektrický generátor, který využívá energie z rozpadu plutonia 238.

Za posledních pět let přispěla sonda Curiosity důležitými údaji nezbytnými k pochopení počasí, geologie, geohistorie a přítomnosti vody na různých místech v historii planety. Díky dobře zvolenému místu k přistání v kráteru Gale víme, že přes tuto oblast tekla tekutá voda a že se zde usadily sedimenty. Sonda dále zjistila, že pH a obsah soli v této vodě se v průběhu času měnil. Všechny údaje letěly k Zemi rychlostí světla a trvalo jim 14 minut než překonaly vzdálenost 250 milionů kilometrů mezi Marsem a naší planetou.

Curiosity vydržela velmi nehostinné počasí Marsu a poradila si také s nepoddajným terénem. Její kola se opotřebovávají a ve vrtacím rameni je přerušovaný zkrat. Počáteční obavy, že rover bude do leňského prosince neschopný provozu, se naštěstí ukázaly jako neopodstatněné. Navzdory těmto problémům se očekává, že Curiosity zůstane dále v provozu. NASA má tak stále spolehlivého partnera na povrchu Marsu.

NASA
Stego 700 x 200 px

Napsat komentář