EXPO 2020 v Dubaji bude ještě dva měsíce. Užitečné tipy pro návštěvu pavilonů a cestování
30.01.2022Světová výstava EXPO 2020 v Dubaji, která byla z důvodu koronavirových opatření posunuta o rok, se b...
Datum 31.08.2017
V současnosti bychom jen těžko hledali budovu, do které by nebyly zaústěny inženýrské sítě. Jedná se o silové či sdělovací kabely, vodovodní, odpadní nebo plynové potrubí. Že je spolehlivé utěsnění vstupů z venkovní do vnitřní části důležité, zjistí lidé většinou až ve chvíli, kdy do budovy proniká vlhkost nebo dokonce voda a plyn. Správně utěsněná procházející média jsou přitom ochranou nejen majetku, ale také celé konstrukce. Vhodné systémové řešení však nemusí být vždy složité a nákladné.
Nejedná se vždy pouze o spodní vodu. Často jde o vodu dešťovou, které nemá možnost se vsáknout do země nepropustnými chodníky nebo vodu povrchovou, kterou k budově přivede pískové lože, v němž jsou kabely či potrubí uloženy. Těsnicí systémy se nejčastěji používají při vstupech kabelů a potrubí do budov skrze obvodové stěny a podlahy. Výjimkou nejsou ani kabelové kanály a servisní nebo vodovodní šachty.
Převládá mylný názor, že stačí vstupy kabelů a potrubí utěsnit například montážní pěnou. Pěna časem ztvrdne a začne se drolit, což vede ke vzniku netěsností. Nejlevnější řešení se nakonec stává tím nejdražším. Následné škody a náklady na opravu jsou mnohonásobně vyšší.
Rozlišujeme dva základní typy stavebních konstrukcí – bílou a černou vanu. Bíla vana je monolitická konstrukce ze speciálního vodonepropustného betonu. Rizikovými částmi jsou právě vstupy kabelů, potrubí a dalších inženýrských sítí. Ideální přípravou otvorů je zabetonování pažnic přímo do stěny. Pažnice vytváří tvarově stálé kruhové otvory. Mohou být vyrobeny ze silnostěnného PVC opatřené cementovým povrchem nebo z vláknocementu. Speciální povrchy pažnic zajišťují dokonalé spojení s okolním betonem a tím homogenní spojení s celou konstrukcí.
Velmi nevhodné je nahrazování pažnic různými druhy hladkých potrubí. Při zabetonování např. běžného kanalizačního potrubí dochází po vychladnutí betonu k odpojení a vzniku trhlin, kterými může pronikat voda do budovy. Tenkostěnná potrubí také často neudrží svůj kruhový tvar, což komplikuje následné utěsnění kabelů a potrubí. Ani použití bentonitových pásků není vhodným řešením. Ty se často při betonáži poruší a nezamezí pronikání vody do budovy.
Dodatečným způsobem, jak vytvořit vhodný otvor pro kabely a potrubí, je jádrové vrtání. Nevýhodou jádrového vrtání je jeho náročnost a částečné narušení konstrukce.
Dalším typem stavební konstrukce je černá vana. Jedná se o konstrukce z vodopropustných materiálů (např. běžný beton, tvárnice apod.). Zajištění vodonepropustnosti se u takových konstrukcí provádí pomocí různých druhů hydroizolací. Mezi nejčastěji používané patří např. asfaltové pásy a PVC fólie. Do černé vany se používají železné nebo nerezové pažnice fungující na principu pevné a volné příruby. Hydroizolac je svírána právě mezi pevnou a volnou přírubu, což zajišťuje spolehlivé napojení
na okolní izolaci. Tyto pažnice se dají použít jak při nových výstavbách, tak při rekonstrukcích.
Pro dokonalé utěsnění je potřeba do pažnice umístit vhodné těsnění, které vyplní prostor mezi pažnicí a procházejícími médii. Je možné ho umístit také přímo do jádrového vrtání. Těsnění se skládají z prstence vyrobeného z odolné gumy EPDM a nerezových přítlačných plátů. Pomocí závitů se přítlačné pláty stahují k sobě a vytlačují gumu jak do pažnice, tak na procházející média, čímž zajistí spolehlivé utěsnění celého vstupu.
Pro více informací nás neváhejte kontaktovat. Rádi Vám poradíme a pomůžeme s výběrem nejvhodnějšího řešení dle Vašich požadavků.