Síť pro IoT musí být stabilní a energeticky nenáročná

Datum 20.09.2017

Internet věcí (IoT) urychlí rozvoj nových služeb. Komponenty pro rozmach dodávají z Ostravy.

Řada lidí si pod pojmem „Internet věcí“ představí na dálku řízené topení na chalupě nebo bezdrátové ovládání lustru. V těchto případech sice jde o komunikaci mezi zařízeními, konkrétně mezi mobilem a topením nebo světelným vypínačem, ale pomocí klasického GSM signálu nebo pomocí rozhraní bluetooth. O skutečný „Internet of things“ (IoT) tedy nejde. Jak to funguje a jak to ovlivní naši brzkou budoucnost?

Pojem „Internet věcí“ neoznačuje jen chytré věci jako takové, ale hlavně chytrou internetovou síť, pomocí které mezi sebou přístroje komunikují. Internet už ale máme skoro všichni v mobilu, tak v čem je háček?

Slyšeli jste někdy pojmy 3G nebo LTE síť? Pak máte napůl vyhráno. Každá síť, která šíří internet, má svá specifika. GSM síť musí být za každých okolností dostupná, LTE musí zase umět naráz přenést velké množství dat.

Síť pro internet věcí musí být jiná

Síť pro internet věcí se musí od těch ostatních podstatně lišit. Musí totiž umožnit komunikaci velkého množství jednotlivých zařízení, která jsou závislá na baterii a která zároveň v reálném čase odesílají pouze drobné informace, tedy malé objemy dat. Síť musí být maximálně stabilní, energeticky nenáročná a komponenty, pomocí kterých v ní budou zařízení komunikovat, musí být spolehlivé a levné. Jedině tak je ve svých zařízeních využije většina výrobců.

Jaké má IoT využití v praxi? Kde je můžete již dnes najít?

Již dnes lze vidět snahu použít IoT ve věcech denně používaných. Například mnoho lidí dnes nosí fitness náramky, chytré hodinky či jiné elektronické nositelné zařízení, které shromažďuje data o vašem stavu. Tyto data by mohli v budoucnu být použity v péči o pacienty a díky IoT bude možné k těmto informacím přistupovat online, což upozorní na akutní stav a lékaři tak budou moci zasáhnout téměř okamžitě. Již nyní existují medicínská zařízení, které umožňují sledování stavu pacienta mimo nemocnici, což umožňuje lépe zjistit příčiny nemoci a předcházet krizovým stavům či aspoň dostatečně rychlou reakci na příznaky.

V současné době se rozmáhá využití IoT v automobilovém průmyslu jak k určování polohy online, tak ke kontrole stavu nádrže a technického stavu vozidla, kdy všechna tato data lze jednoduše zobrazovat přes mobilní telefon nebo display automobilu. Pomocí portu OBD je možné tuto metodu využít u všech aut vyrobených po roce 2001.

Dokonce již nyní jsou spuštěny programy autonomních vozidel, pomocí IoT budou tyto zařízení schopny komunikovat mezi sebou, centrálou a v budoucnu budou dokonce komunikovat i se silniční technikou, jako jsou semafory, značky a jiné.

V oblasti zabezpečení IoT slouží již nyní, zabezpečovací senzory a jiné poplašné zařízení mohou být bezdrátově přepojeny přímo na zabezpečovací firmu online a spustit takzvaný tichý alarm a nebo zavolat na zvolené číslo.

Existují i další zabezpečovací systémy, které jsou schopny určit, jestli se jedná o osobu oprávněnou k přístupu pomocí vzdálené databáze. V databázi mohou být uloženy čísla karet, otisky prstů, nebo dokonce sken oka.

Vývoj IoT zaznamenáváme i u energetiky.

Pomocí IoT lze kontrolovat spotřebu el. energie v reálném čase a případně ovládat cestu, kterou energie prochází, abychom vypojily například úsek, kde došlo k pádu stromu a dostaly el. energii do cíle jinou cestou. V současné době můžeme například uvést našeho souseda Polsko, které již nyní má mnoho energetických uzlů vybaveno touto technologii, na čemž se velkou měrou podílela i společnost SECTRON.

Specialisté v oblasti IoT sídlí v Ostravě

IoT je budoucnost, která je viditelná již dnes a je to nezastavitelný krok přes všechny obory, která ovlivňují náš život. Nezadržitelný rozmach a rozvoj je také dán podporou ze strany vývojářů, výrobců, softwarových firem a dalších. Distributorem klíčových komponent je ostravská společnost SECTRON s.r.o. se sídlem v Ostravě v Mariánských Horách. Zastupuje celosvětové výrobce modemů, modulů
a terminálů. Má vlastní výrobu antén a anténních redukcí s individuálním přístupem k jednotlivým projektům. Rozmachem IoT rozšířila společnost tým vývojových pracovníků o aplikační inženýry, kteří jsou schopni klientovi nabídnout řešení na míru. Od analýzy potřeb, technologického a softwarové řešení, přes laboratorní testování, pilotní projekt, až pro výrobu.

Firma SECTRON je dodavatelem výrobních značek GEMALTO, TRIMBLE, ADVANTECH, ROBUSTEL, ANDRA a většinu z nich i zastupuje na evropském trhu s Machine to Machine technologiemi.

Výstava Volty 700 x 200 px

Komentáře k článku (1)

 1. Drazí a vážení přátelé,

  To je skvělé, prostě skvělé! O této fúzi jsem už před pár měsíci slyšel a mohu se jen radovat a těšit, až se tato věc IoT rozjede ve velkém! 🙂

  Nicméně co se týče IoT, jako takové, mám toto řešení nainstalované již ve svých dvou smartphonech, tedy, co do aplikace, od jedné nejmenované firmy, která i chrání mé smartphony před malwarem, trojanem a dalšími každodenními hrozbami. 🙂

  Takže, mohu už jen popřát obrovské úspěchy!

  S úctou.

  Tomáš TOMAN, 45, Česko, Jižní Morava
  Nezávislý poradce bezpečnostní a zahraniční politiky pro ÚZSI

Napsat komentář