Udržitelnost výroby pomocí recyklace a repase tisíců starých robotů
24.07.2020ABB repasuje nejen roboty, ale i kontroléry a ovládací panely. Dává tak vyřazeným robotům šanci na d...
Datum 22.09.2017
Společnost ABB, průkopník a lídr ve vývoji inovativních technologií pro přeměnu solární energie, podepsala smlouvu na dodávku decentrálních solárních měničů ABB pro dvě nové fotovoltaické elektrárny s celkovým výkonem 12 MW. Ta v Chile dodává společnost Solek Group.
Sluneční elektrárny, z nichž každá má výkon přibližně 2x 3,5 MWp, budou vybaveny třífázovými decentrálními měniči TRIO-50.0-TL-OUTD. Dodávka technologie by měla být dokončena v říjnu 2017.
„Pevně věříme, že solární technologie by měla být hlavním ekologickým zdrojem energie v oblasti distribuované výroby elektrické energie a pro použití v budovách, a že ve vyspělých i rozvíjejících se ekonomikách podpoří růst,“ uvedla Tanja Vainio, generální ředitelka ABB Česká republika, a dodala: „Proto do tohoto odvětví průběžně investujeme a v rámci ABB Ability využíváme silné digitální kapacity celé naší skupiny pro vývoj špičkových fotovoltaických řešení a produktových platforem.“
„Současný rozvoj investic do fotovoltaických elektráren v Chile přináší nové příležitosti i do České republiky. Jsme hrdí, že společnost Solek Group, který je dodavatelem obou projektů, při rozvoji fotovoltaiky v Chile začne používat technologii solárních měničů ABB.“
Pilotní projekt Solek Group – elektrárna Cuz Cuz poblíž města Ilapel s celkovou instalovanou kapacitou 3,07 MW – začala dodávat elektrickou energii do chilské sítě koncem loňského roku.
„Sledujeme v našem oboru všechny nové technologie a snažíme se pro naše projekty získat vždy to nejlepší. Decentrální měniče od společnosti ABB se ukázaly pro naše současné projekty v Chile jako ideální. Navíc je ABB pro nás solidním partnerem, a proto budou naše další dva projekty Amparo del Sol a Santa Laura (dříve označována jako La Fortuna) využívat právě tyto produkty,“ uvedl Zdeněk Sobotka, generální manažer Solek Group.
Slunce je v Chile díky vysoké průměrné intenzitě slunečního záření velmi atraktivním zdrojem obnovitelné energie. V poslední době se fotovoltaické elektrárny staly jednou z hlavních oblastí investic do energetiky v této zemi. Tento trend bude nadále pokračovat i v příštích letech v souvislosti s chilským vládním programem ENERGIA 2050, který si klade za cíl do roku 2035 zvýšit podíl elektrické energie z obnovitelných zdrojů energie až na 60 procent.
Jak na projektu Amaparo del Sol, tak na projektu Santa Laura budou instalované jednoosé natáčecí konstrukce pro dosažení vyššího výkonu. Obchodní model obou projektů je založený na tržních cenách elektrické energie, nikoli na feed-in sazbách. Díky optimálním přírodním podmínkám, vysoké intenzitě slunečního záření, stabilní ekonomice a neustále rostoucí poptávce po elektrické energii v Chile je projekt v celosvětovém měřítku jednou z nejlepších investic v odvětví fotovoltaiky.