Decentrální solární měniče od ABB pro nové fotovoltaické projekty v Chile

Datum 22.09.2017

Společnost ABB, průkopník a lídr ve vývoji inovativních technologií pro přeměnu solární energie, podepsala smlouvu na dodávku decentrálních solárních měničů ABB pro dvě nové fotovoltaické elektrárny s celkovým výkonem 12 MW. Ta v Chile dodává společnost Solek Group.

Sluneční elektrárny, z nichž každá má výkon přibližně 2x 3,5 MWp, budou vybaveny třífázovými decentrálními měniči TRIO-50.0-TL-OUTD. Dodávka technologie by měla být dokončena v říjnu 2017.

Pevně věříme, že solární technologie by měla být hlavním ekologickým zdrojem energie v oblasti distribuované výroby elektrické energie a pro použití v budovách, a že ve vyspělých i rozvíjejících se ekonomikách podpoří růst,“ uvedla Tanja Vainio, generální ředitelka ABB Česká republika, a dodala: „Proto do tohoto odvětví průběžně investujeme a v rámci ABB Ability využíváme silné digitální kapacity celé naší skupiny pro vývoj špičkových fotovoltaických řešení a produktových platforem.

Současný rozvoj investic do fotovoltaických elektráren v Chile přináší nové příležitosti i do České republiky. Jsme hrdí, že společnost Solek Group, který je dodavatelem obou projektů, při rozvoji fotovoltaiky v Chile začne používat technologii solárních měničů ABB.“

Pilotní projekt Solek Group – elektrárna Cuz Cuz poblíž města Ilapel s celkovou instalovanou kapacitou 3,07 MW – začala dodávat elektrickou energii do chilské sítě koncem loňského roku.

Sledujeme v našem oboru všechny nové technologie a snažíme se pro naše projekty získat vždy to nejlepší. Decentrální měniče od společnosti ABB se ukázaly pro naše současné projekty v Chile jako ideální. Navíc je ABB pro nás solidním partnerem, a proto budou naše další dva projekty Amparo del Sol a Santa Laura (dříve označována jako La Fortuna) využívat právě tyto produkty,“ uvedl Zdeněk Sobotka, generální manažer Solek Group.

Slunce je v Chile díky vysoké průměrné intenzitě slunečního záření velmi atraktivním zdrojem obnovitelné energie. V poslední době se fotovoltaické elektrárny staly jednou z hlavních oblastí investic do energetiky v této zemi. Tento trend bude nadále pokračovat i v příštích letech v souvislosti s chilským vládním programem ENERGIA 2050, který si klade za cíl do roku 2035 zvýšit podíl elektrické energie z obnovitelných zdrojů energie až na 60 procent.

Jak na projektu Amaparo del Sol, tak na projektu Santa Laura budou instalované jednoosé natáčecí konstrukce pro dosažení vyššího výkonu. Obchodní model obou projektů je založený na tržních cenách elektrické energie, nikoli na feed-in sazbách. Díky optimálním přírodním podmínkám, vysoké intenzitě slunečního záření, stabilní ekonomice a neustále rostoucí poptávce po elektrické energii v Chile je projekt v celosvětovém měřítku jednou z nejlepších investic v odvětví fotovoltaiky.

 

ABB  je technologický průkopník a přední světový dodavatel v oblasti elektrotechnických výrobků, robotiky a pohonů, průmyslové automatizace a energetiky. Celosvětově dodává zákazníkům z odvětví energetiky, průmyslu, dopravy a infastruktury. V návaznosti na více než 125 let tradice inovací společnost ABB dnes tvoří budoucnost průmyslové digitalizace a je hybnou silou energetické a čtvrté průmyslové revoluce. ABB působí ve více než 100 zemích světa a má přibližně 132 000 zaměstnanců.
Solek Group – od svého vzniku v roce 2010 skupina Solek Group, jejíž součástí je Solek Holding SE, realizovala výstavbu, akvizice či development desítek projektů v oblasti solárních elektráren v Česku, na Slovensku, v Rumunsku a v Chile o celkovém instalovaném výkonu přes 24 MWp. Získala tak nenahraditelnou praktickou zkušenost nejen s plánováním, ale i s výstavbou, provozem a správou aktiv fotovoltaických elektráren na různých trzích. V současné době společnost Solek Holding SE na své chilské projekty vydává veřejné dluhopisy s úročením 6,2 % na pět let.
Výstava Volty 700 x 200 px

Napsat komentář