Deváťáci měřili napětí v citrónu a skládali FM rádio

Datum 17.01.2018

Sestavit rádio, zvukový a světelný obvod nebo změřit napětí vzniklé v citrónu za pomocí různých elektrod, například hliníkové vidličky nebo desetikorunové mince. S těmito a dalšími 10 úkoly zaměřenými na praktické poznávání přírodních věd se nejlépe popraly žačky devátých tříd z havířovské Základní školy Žákovská, které v soutěži GYMKOM aneb Tříkrálová cesta za přírodními vědami pořádané Gymnáziem Komenského v Havířově porazily týmy dalších škol z regionu.

Zatímco celou soutěž vyhrála děvčata, ve třech disciplínách podpořených energetickou skupinou ČEZ a zaměřených na fyziku excelovali kluci, konkrétně tým ZŠ K. Světlé. Nejlépe se popasovali také s početním úkolem, při němž měli podle podkladů vyhledaných na internetu spočítat, kolik tun uhlí spotřebuje Elektrárna Dětmarovice, aby dodala do sítě stejné množství elektrické energie jako vodní přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně za 12 hodin provozu. Soutěž GYMKOM uspořádalo havířovské gymnázium počtvrté.

„Chceme deváťákům ukázat atmosféru naší školy. A také to, že přírodní vědy, na které specializujeme, zdaleka nejsou jen nudnou teorií. Naše žáky tyto předměty baví, což dokazuje jejich hojná účast v kroužku Debrujárů, kde podnikáme zábavné pokusy z různých oblastí vědy, techniky a ekologie,“ řekla za organizátory fyzikářka Irena Fikáčková.

S nadšením účastníků byli spokojeni i energetici. „Zdá se, že díky mnoha aktivitám v regionu, mezi které patří i soutěž GYMKOM, se prestiž přírodních věd mezi mladou generací zvyšuje. Děti k nim dnes mají pozitivnější vztah než před deseti či patnácti lety,“ dodal mluvčí Skupiny ČEZ Vladislav Sobol.

Výstava Volty 700 x 200 px

Napsat komentář