Baterie vydělala majiteli milion australských dolarů za 2 dny

Datum 26.01.2018

Minulý měsíc předala společnost Tesla do užívání svou zatím největší baterii o kapacitě 129 MWh v jižní Austrálii. A vypadá to, že její provoz je velmi profitabilní. Za pouhé 2 dny v minulém týdnu vydělala společnosti Neoen, která má přístup do kapacity 30 MW/90 MWh – milion australských dolarů. Na odstávku uhelné elektrárny minulý čtvrtek reagovala během několika milisekund.

Tento měsíc již společnost Neoen plně využívá svou kapacitu u Powerpacku. Díky volatilnímu australskému trhu s energií a současným vysokým venkovním teplotám si v tomto letním australském období může přijít na velké peníze. Neoenu, který má kontrolu nad většinou bateriové kapacity, se 18 a 19. ledna podařilo prodat elektřinu na 14.000 AUD/MWh. Systém Powerpack dokáže přepínat z nabíjení na vybíjení za zlomek vteřiny, což společnosti Neoen umožňuje využít velkých výkyvů cen energií – zejména v době vysokých požadavků na odběr elektřiny.

V provincii Victorie momentálně roste další podobná baterie o kapacitě 20 MW. V Queenslandu pak Neoen chce postavit ještě větší baterii než je ta v Jižní Austrálii, nicméně Tesla svou účast na tomto projektu zatím oficiálně nepotvrdila. Pokud ale všechny tři systémy budou slavit úspěch, lze očekávat, že zájem o Muskovy baterie projeví i jiné státy – zvlášť pokud ceny obnovitelné energie budou i nadále klesat.

Výstava Volty 700 x 200 px

Komentáře k článku (1)

  1. Jj, prodávat 250Kč/kWh, tak to by se mi obyčejná solární elektrárna zaplatila za rok :)))

Napsat komentář