Tesla je prvním automobilem ve vesmíru

Datum 07.02.2018

Ze stejné startovací rampy, kde NASA vypouští své rakety, včera ve 21:45 hod SEČ vystřelila do vesmíru velká americká raketa. Ale tentokrát se toho NASA nezúčastnila. Raketa, Falcon Heavy, byla postavena firmou SpaceX, kterou založil a provozuje vizionářský podnikatel Elon Musk.

Během letu se od rakety oddělily tři první stupně. Dvě pomocné rakety  bezpečně přistály v areálu Mysu Canaveral, centrální stupeň, který se oddělil později, měl přistát na plošině v Atlantickém oceánu. O jeho osudu ale firma SpaceX zatím oficiálně neinformovala. Falcon Heavy, který vychází z upraveného nosiče Falcon 9, je zatím druhou nějvětší raketu, která unese náklad až 63 tun. Oproti jeho menší verzi má třikrát více motorů, celkem 27. Historicky největší raketou byl Saturn V s nosností 140 tun.

I přes Muskovo varování, že první let se nemusí zdařit, to vypadá, že počáteční fáze letu dopadly velmi dobře. První start, který včera na místě sledovaly tisíce Američanů i zahraničních zvědavců, vyvolává pozornost nejen jako revoluční projekt, ale i jako vesmírná atrakce díky rudému Muskovu automobilu. Ten poletí vesmírem rychlostí až jedenáct kilometrů za sekundu, což je 39 600 kilometrů za hodinu, a dostane se až do vzdálenosti 400 milionů kilometrů od Země.

Výstava Volty 700 x 200 px

Napsat komentář