Student VUT vytvořil náramek, který může zachraňovat životy

Datum 17.03.2018

Svätopluk Blažej trpěl od dětství těžkou alergií na včelí bodnutí. Několikrát se kvůli této nemoci ocitl i v přímém ohrožení života, dokonce strávil několik měsíců v kómatu. Když se ale po této zkušenosti v nemocnici probudil, uvědomil si, že už nechce spoléhat na náhodu, jestli mu někdo přivolá pomoc a začal pracovat na náramku, který bude permanentně monitorovat dech, pulz a tělesnou teplotu a může majitele včas upozornit, že se děje něco nezvyklého.

„Náramek nošením získá data o chování lidského těla toho konkrétního člověka. Pokud nastane nějaká změna, a nemusí to být přímo zástava srdce, tak náramek pozná, že se děje něco nezvyklého a může přivolat pomoc,“ vysvětlil zakladatel projektu Life Saving Bracelet (Život zachraňující náramek) Svätopluk Blažej, který studuje na Fakultě elektrotechniky a komunikačních technologií VUT. Na softwarovém i hardwarovém řešení pak spolupracuje s absolventem Fakulty informačních technologií VUT Michalem Rišou.

Náramek v reálném čase zaznamenává i lokaci, tudíž v případě náhlé zdravotní komplikace může sám přivolat dotyčnému pomoc a určit jeho přesnou polohu. Zařízení také nabízí vzdálený přístup k datům, se kterými může pracovat například ošetřující lékař nebo příbuzní dotyčného.

„Momentálně máme hotový prototyp a deset kusů náramků ve výrobě. Ty budou následně nosit a testovat senioři v domově důchodců. Máme už navázanou spolupráci s Cardio Analytics, jejichž software budeme v náramcích používat. Ten vznikal na základě dat a spolupráce s nemocnicí v Šumperku a s Mayo Clinic,“ doplnil Blažej. Studentský nápad zaujal v úterý 13. března 2018 i mediální porotce v rámci soutěže JIC STARCUBE, kterou pro začínající podnikatele pořádá Jihomoravské inovační centrum. Blažej a Riša si nakonec odnesli ocenění od Hospodářských novin.

„Do konce tohoto roku bychom chtěli uvést náš produkt na trh. Zatím máme velmi pozitivní ohlasy, o náramek je velký zájem. Využití totiž najde nejen v případě seniorů nebo nemocných lidí, ale například i u sportovců či fyzicky náročných povolání,“ vysvětlil Blažej, který na samotném vývoji jednotlivých funkcí náramku spolupracoval s domovem pro seniory.

Náramek se prakticky sám učí. Čím déle ho člověk nosí, tím přesnější bude měření a získávání dat. Každá nárazová změna životní funkce pak signalizuje, že se s tělem děje něco zvláštního a může se blížit například záchvat, třeba anafylaktický šok.

Podle tvůrců je jejich produkt unikátní výdrží baterie. Zatímco různé chytré hodinky a podobná zařízení mají větší spotřebu kvůli vysokému počtu funkcí, tento náramek bude určený pouze ke zdravotnímu monitoringu, tudíž baterie vydrží déle. Data navíc zpracovává rovněž přímo samotný náramek. Studenti mají v plánu svůj produkt prodávat v ceně okolo pěti tisíc korun. Life Saving Bracelet zvítězil nedávno také v celoevropské soutěži PlayPark, jejíž finále letos hostil Stuttgart. Právě tady se Svätopluku Blažejovi podařilo získat pro tento nápad investora.

Stego 700 x 200 px

Komentáře k článku (1)

  1. Dobrý den,
    článek a hlavně náramek mě zaujal. Měla bych zájem koupit si dva kusy.
    Chtěla bych vědět, zda už je v prodeji a kde se dá sehnat.
    Děkuji za info
    Pokud se teprve testuje na dobrovolnících – měla bych i o toto zájem.
    Děkuji
    Karásková Zd.

Napsat komentář