Zimní olympijské hry v Jižní Koreji byly největší ukázkou high-tech

Datum 29.03.2018

Každá olympiáda se zapíše do povědomí národa většinou něčím neočekávaným. Olympiáda v Naganu v roce 1998 se nám nesmazatelně zapsala do mysli vítězstvím našeho hokejového týmu. Největší překvapení letošních zimních olympijských her v jihokorejském Pchjongčchangu, na které budeme také dlouho vzpomínat, bude asi skvělá jízda Ester Ledecké na superobřím slalomu, která si do cíle dojela pro zlatou medaili. Nikdo ji zprvu nevěřil, sázky na její vítězství byly v rozmezí 100-150:1.

Letošní olympijské hry se odehrály v zemi, která znovu vznikla před 65 lety, po podepsaném příměří mezi její severní a jižní částí. Dnes je Jižní Korea známá především jako asijský technologický hub a doma jsou zde giganti jako Samsung, LG Electronics nebo Hyundai. Stovky tisíc lidí, kteří tuto olympiádu navštívili, měli možnost také vidět dech beroucí technologie, které tyto hry provázely.

Tady je jejich shrnutí:

Bezpilotní drony vybavené kamerami s vysokým rozlišením a termálními kamerami udržují přehled o svém okolí a pomáhají zajistit bezpečnost a ochranu. Kromě toho se při zahajovacích ceremoniálech objevila světelná přehlídka vytvořená drony od společnosti Intel, která připomínala více než 1 200 přesně se pohybujících hvězdiček na noční obloze vytvářejících různé obrazce.

https://youtu.be/fCd6P7Ya160

Roboti velikosti pračky od LG Electronics čistí podlahy na letištích a robotičtí průvodci odpovídají na otázky v mnoha jazycích. Pokud robot nemá příslušný jazyk k dispozici, mohou zahraniční návštěvníci komunikovat pomocí GenieTalku, což byl oficiální tlumočník olympiády. Jeho režim konverzace nabízí překlady v reálném čase z nejběžnějších světových jazyků do korejštiny. Roboty jsme mohli také vidět přímo v soutěžní disciplíně sjezdového lyžování. Byla to vůbec první takováto soutěž humanoidních robotů pod názvem “Ski Robot Challenge”, pořádaná jihokorejským ministerstvem obchodu, průmyslu a energetiky. Zúčastnilo se jí osm robotů z různých univerzit, výzkumných ústavů a soukromých společností. Vítěz dostal cenu 10 000 dolarů.  Kritéria závodu byla přísná. Roboti museli mít minimální výšku 50 cm, schopnost stát na dvou “nohách” s klouby připomínajícími lokty a kolena a hlavně museli mít připevněny lyže a hůlky.

Autonomní vozidla a to jak automobily, tak i autobusy odvážely návštěvníky do různých míst olympijských her. Hyundai spolu se státní společností Korea Electric Power Corporation, obě oficiální partneři her, dodaly na hry ekologicky šetrné automobily a nabíjecí zařízení pro elektrická vozidla. Samořiditelné vozy Hyundai vozily návštěvníky i sportovce na vzdálenost 190 km po dálnici od Soulu do Pchjongčchangu. Vozidla bez řidičů sama projížděla přes mýtné brány, křižovatky a tunely. Příprava pro autonomní vozidla nebyla lehká, bylo to vyvrcholení několikaleté spolupráce společnosti Hyundai se státní firmou, která vyvíjela 3D mapy pro dané trasy vozidel.

Virtuální realita od Samsungu nabídla návštěvníkům jízdu na snowboardu nebo možnost si vyzkoušet běžkařskou disciplínu.

Technologie 5G umožnily provoz samořiditelných autobusů nebo také 360 stupňové streamování videa. Mají 10x rychlejší přenos dat než současná technologie 4G. Společnost Intel a jihokorejský poskytovatel komunikačních služeb KT Corp. spojili své síly v nabídce této 5G  technologie pro využití na olympijských hrách.

Stego 700 x 200 px

Napsat komentář