Nové trendy udávající směr zemědělství. Nejmodernější technologie, udržitelné zemědělství a urban farming
26.05.2023Nejnovější trendy a technologie se podílejí na zvyšování výnosů a zlepšování kvality plodin či pomáh...
Datum 12.04.2018
V dnešní hektické době právě IoT poskytne celou řadu zlepšení procesů jako jsou zrychlení, automatizace a optimalizace nejen v průmyslu, ale i v městských aglomeracích a rovněž v domácnostech. V této souvislosti SECTRON pro rok 2018 připravuje celou řadu novinek v oblasti rozšíření nabídky komponent pro technologii měření spotřeby energie – tzv. metering, hromadnou dopravu, Smart City, Smart Home, elektromobilitu, zabezpečení a mnohé další.
Pro svět IoT využívá Gemalto své kompaktní standardizované moduly, které jsou schopné připojit jakékoliv zařízení do celulárních sítí. Samozřejmě nechybí ani vysoce kvalitní zabezpečení komunikace, díky kterému si Gemalto získalo jméno a důvěru svých zákazníků. V dnešní době, kdy se automobilky snaží vést rozvoj k autonomním vozidlům s přístupem k internetu věcí, jsou tyto moduly ideálním řešením. Modul se připojí na ECU, což je nervový systém automobilu, kde je schopný číst informace o spotřebě paliva, rychlosti apod. Tyto informace následně může využít k nalezení ideální bezpečné rychlosti, kde je nejlepší poměr spotřeby a výkonu. Dále tyto moduly mohou být využity k připojení k internetu, vylepšení navigace, k vytváření mobilního hotspotu nebo ke zpracovávání dat ze senzorů.
Chytrá města se pomalu stávají skutečností. Všechna zařízení, která se dají nějak ovládat, ať už se jedná o semafory, informační kiosky, pouliční osvětlení nebo měřiče spotřeby energie, se pomalu, ale jistě připojují do internetu věcí. Jako příklad efektivního využití můžeme uvést jeden z polských projektů v oblasti smart meteringu. Měřiče spotřeby plynu, elektřiny nebo vody jsou napojeny přes PLC sítě do industriálních ANDRA routerů, osazených bezdrátovými moduly Cinterion® PLS8 M2M od společnosti Gemalto. Díky LTE připojení (3G nebo 2G tam v místech, kde není LTE k dispozici), které tyto moduly routerům poskytují, lze odesílat nasbíraná data kontrolním střediskům a následně je postoupit zákazníkům, kteří tak mohou aktivně regulovat a racionalizovat svou spotřebu. Firmy mohou využít informace i k optimalizování produkce a distribuce energie.
Amazonský deštný prales je jedním z nejdůležitějších přírodních památek. Každý desátý živočišný druh existuje právě zde. Deforestace je však jedním z velkých globálních problémů naší planety. Každý rok ubývá více než 4000 km2 lesů a většina této těžby je prováděna nelegálně. Proto brazilská vláda hledá brzdné mechanismy, jak tento problém razantně řešit. Jedním z možných řešení může být varovný systém pomocí senzorů připojených na moduly, které dokáží odolat náročným podmínkám deštného pralesa a zároveň být dostatečně malé, aby je bylo možné nenápadně upevnit na stromech. Senzory postavené na Gemalto BGS2 bezdrátových modulech poskytují vzájemnou celulární komunikaci mezi všemi v lese instalovanými zařízeními, centrálou a policií. Dílčí jednotka je menší než balíček karet a je téměř nemožné ji v lese odhalit. Síť vzájemně propojených senzorů pro detekci jakéhokoliv narušení území pralesa s možností sledování bodů pomocí GPS se jeví jako efektivní varovný a záchranný systém pro řešení problému nelegálního kácení vzácných dřevin v Amazonii.