Club Car odhaluje skryté rezervy

Datum 23.05.2018

Prakticky všechny provozy, kde je potřeba lidská síla, se aktuálně potýkají s nedostatkem pracovníků. Proto je nutné hledat rezervy v produktivitě, kde to je jen možné. Jednou z oblastí, kde se skrývají, je logistika materiálu a přeprava osob v areálech či výrobních halách. Pokud se můžeme inspirovat nejvyspělejšími ekonomikami a moderními provozy zjistíme, že kompaktní užitkové vozy a vozítka pro přepravu osob jsou ke zvyšování efektivity široce přijímanou cestou.

Řady Carryall a Villager od amerického výrobce Club Car přesně tímto směrem efektivnějšího využívání zdrojů míří, přičemž v popředí stojí především elektrické modely. Jejich hlavními přednostmi jsou nulové emise, tichý provoz, kompaktní rozměry a nízké provozní náklady. Elektrické modely Carryall využívají 48 voltového systému zpravidla s osmi kusy šestivoltových baterií. Řídicí jednotka zajišťuje správu energií a hlídá režim dobíjení akumulátorů. Vozidla Club Car byla konstruována pro maximálně hospodárný provoz. Proto jsou jejich rámy vyráběny z hliníkových slitin běžně užívaných v leteckém průmyslu. Tento materiál nekoroduje a vzhledem k nízké hmotnosti pak vozidlo nenese s sebou zbytečnou zátěž. Úspornost provozu podtrhuje rekuperace energie při brzdění motorem a její ukládání zpět do baterií. Denní náklady na dobíjení akumulátorů se tak pohybují v řádu desetikorun.

Řada vozidel Carryall je k dispozici v několika modelech, které se kromě rozměru liší i nosností korby či ložné plošiny. U Club Car Carryall 300 je to 136 kg, u modelu 500 pak 363 kg a u největšího modelu Carryall 700 je to 453 kg. K dispozici je široká škála příslušenství a nástaveb určených pro konkrétní specializované účely, od údržby veřejných prostranství a výrobních areálů, přes přepravu dílů, materiálů či nářadí, pohostinství či catering až po správu budov a ostrahu. Modely Villager a Transporter se soustředí na přepravu osob ve výrobních či logistických areálech, potkáváme je však i na letištích, v resortech či zoologických zahradách.

Dojezd na jedno nabití se pohybuje dle modelu a typu baterií od 30 do 80 km. Pro provozy, kde je nutná nezávislost na dobíjení má Club Car k dispozici konvenční modely se spalovacími motory s elektronickým vstřikováním paliva. Výrobce Club Car je předním světovým výrobcem kompaktních užitkových vozidel. Letos slaví 60 let historie, za kterou stihl vyrobit více než 2 miliony vozidel. Zaměřuje se na chytrý design, kvalitní provedení a následnou technickou podporu. V České republice a na Slovensku je jeho prodlouženou rukou importér Profigrass s.r.o. s provozy v Praze, Brně a Senci.

Tomáš Chytka, Profigrass s.r.o.
Výstava Volty 700 x 200 px

Napsat komentář