Rok po požáru se Elektrárna Dětmarovice otevřela veřejnosti a představila budoucnost

Datum 02.06.2018

Bezmála rok po požáru dětmarovické elektrárny, který zničil jeden ze dvou absorbérů a další zařízení, je elektrárna v plném provozu. Zájemci o technické provozy se o tom dnes mohli přesvědčit na dni otevřených dveří. Součástí akce bylo také charitativní šlapání na Oranžovém kole pro malé orlovské hasiče a bohumínské sportovce z Domu dětí a mládeže.

Požár byl rozbuškou v diskuzích odborníků i veřejnosti o budoucnosti elektrárny – už delší čas se mluvilo o tom, že by mohla být během několika let odstavena. „Po mnoha studiích, rozborech a debatách s odborníky jsme v rámci společnosti ČEZ, tedy našeho jediného akcionáře, došli k závěru, že elektrárna má perspektivu. Hodnotili jsme všechna pro i proti: vývoj cen elektřiny, plánované odběry elektřiny i tepla a také další velmi významný prvek – emisní limity. My totiž už dnes plníme limity, které budou platit v EU až po roce 2021 a s kterými mají jiní výrobci elektřiny a tepla problémy. Výsledkem bylo jednoznačné rozhodnutí: absorbér zničený požárem obnovíme a Elektrárna Dětmarovice bude v provozu i v dalších letech,“ upřesnil ředitel elektrárny Vlastimír Kontrik.

Návštěvníci elektrárny viděli všechny hlavní provozy: strojovnu, kotelnu, velín i další pracoviště. Po exkurzi se zájemci mohli zapojit do šlapání na Oranžovém kole – cyklistickém trenažéru, z něhož převádí Nadace ČEZ vynaloženou energii na finanční podporu neziskových projektů z regionu.

Elektrárna Dětmarovice je největší klasickou elektrárnou na území Moravskoslezského kraje i v rámci celé Moravy. Spaluje černé uhlí, ze kterého vyrábí elektřinu a teplo. Ročně dokáže vyrobit okolo 2 500 000 MWh elektrické energie (což je spotřeba více než 700 000 domácností) a přes 800 000 GJ tepla. Teplem zásobuje Bohumín a Orlovou, od podzimu bude vytápět také dolnolutyňskou farmu Bezdínek, která bude ve velkých sklenících celoročně pěstovat rajčata.

Výstava Volty 700 x 200 px

Napsat komentář