Česká firma EnergyCloud vyvíjí unikátní rychlonabíječky elektromobilů pro domácnosti

Datum 29.06.2018

Rozvoj elektromobility v České republice brzy může dostat nový impuls. Plzeňská firma EnergyCloud, která vyrábí domácí baterie na ukládání energie, totiž pracuje na vývoji unikátních rychlonabíječek. Nabíjení elektromobilu v domácích podmínkách dnes trvá až 12 hodin, společnost EnergyCloud chce dobu nabíjení stlačit na hodinu, a to za využití energie z obnovitelných zdrojů. Domácí rychlonabíječky by se na trh měly dostat příští rok.

Zájem o elektromobily v Česku roste, a to i přes zatím málo rozšířenou síť nabíjecích stanic. Pro srovnání – zatímco u nás mohou řidiči nabíjet u několika stovek stanic, v Německu jich mají k dispozici přes deset tisíc. Ne všechny veřejné dobíjecí stanice navíc využívají energii z obnovitelných zdrojů, to je přitom předpokladem pro ekologický provoz elektromobilu. Řidiči si dnes svůj elektromobil mohou nabít i doma, musí ale počítat s poměrně dlouhou dobu nabíjení, ideálně přes noc. Plzeňská společnost EnergyCloud, která loni spustila sériovou výrobu domácích baterií na skladování energie ze solárních panelů, v těchto měsících pracuje na vývoji domácích nabíječek, které běžný elektromobil nabijí do hodiny.

„Naši zákazníci mají doma krabici plnou zelené a levné energie ze Slunce a často ji ani nestíhají všechnu využít. Proč jí tedy nenačerpat do elektromobilu? Díky tomu, že nabíječka bude připojená přímo na domácí baterii, můžeme elektřinu do auta poslat stejnosměrným proudem, takové nabíjení je výrazně rychlejší než z klasické zásuvky se střídavým proudem,“ vysvětluje princip domácích rychlonabíječek majitel firmy EnergyCloud, pan Tomáš Jelínek.

Firma na vývoj domácích rychlonabíječek dostala dotaci od Ministerstva průmyslu a obchodu ve výši jedenácti miliónů, tu využívá především na mzdy pro talentované programátory. Domácí baterie i nabíječky totiž mají fungovat jako samostatná chytrá jednotka, která kalkuluje například i s předpovědí počasí.

„Baterie i nabíječky vyrábíme od prvního do posledního šroubku, na softwaru pracuje tým odborníků z celé ČR, zapojili jsme i studenty z ČVUT a ZČU a další talenty stále hledáme,“ doplňuje Jelínek.

Rychlonabíječky z dílny EnergyCloudu by měly uspokojit řidiče, kteří chtějí jezdit ekologicky, využívat vlastní akumulovanou energii a nečekat na plné nabití několik hodin. Domácí rychlonabíječky by měly být hotové do Vánoc, na trh se dostanou na začátku příštího roku.

Výstava Volty 700 x 200 px

Napsat komentář