Apple chce kupovat kobalt přímo od těžařů

Datum 08.07.2018

Tento kov je nezbytný pro výrobu baterií pro telefony a elektrické automobily. Zdá se, že společnost Apple podniká kroky k tomu, aby si zajistila dostatečné množství kobaltu pro baterie svého iPhone. Dle informací agentury Bloomberg probíhají jednání tohoto technologického gigantu přímo s těžaři, protože kobalt je klíčový pro výrobu lithium-iontových baterií.

Tyto rozhovory podtrhují obavy, že rychlý růst poptávky po bateriích může vést k nedostatku právě této suroviny. Společnost Apple, jíž největší příjmy plynou právě z prodejů vlastních mobilních telefonů, notebooků a tabletů, má spoustu důvodů k obavám, jelikož cena kobaltu se za posledních 12 měsíců více než zdvojnásobila.

Cílem společnosti je zajistit kontrakty každoročně na několik tisíc tun kobaltu po dobu minimálně pěti let, jak informovala agentura Bloomberg. Společnosti jako BMW, Volkswagen a Samsung se také snaží uzavřít  víceleté smlouvy na dodávky kovů na výrobu svých elektrických produktů. Bohužel těžbu kobaltu doprovází negativní jevy, především jistý podíl dětské práce. Apple, kvůli kontrole mezinárodních organizací zabývajících se lidskými právy, v posledních letech zvýšila svou angažovanost v této věci. Asi 60 procent světové nabídky kobaltu pochází z Konga a asi 20 procent z toho je ručně těženo dětmi, jak uvedla Amnesty International v roce 2016. Loni v březnu společnost Apple uvedla, že kobalt těžený dětmi kupovat nebude. Apple také úzce spolupracovala s čínským dodavatelem Huayou Cobalt, se kterým také řešila dětskou práci v dodavatelském řetězci.

Eaton 700 x 200 px

Napsat komentář