
Technologie kluzných pouzder igutex: Dvakrát vinuté jsou lepší
16.10.2024Nepřetržitá manipulace s kontejnery v extrémních podmínkách - to je každodenní rutina jeřábů STS, RM...
Datum 08.08.2018
Pro zvýšení doby provozuschopnosti jeřábových systémů zkombinovala firma igus, kterou v Česku výhradně zastupuje společnosti HENNLICH, svá klíčová know-how v oblasti kluzných pouzder a energetických řetězů. V řetězu s rolnami P4.1 pro dlouhé pojezdy je vedení jednotlivých článků spolehlivě zajištěno nově vyvinutými bezmaznými kluznými pouzdry. Řetěz P4.1 může být dodán i se zabudovaným senzorem isense monitorujícím stupeň opotřebení.
Energetické řetězy série P4 s rolnami se dlouhodobě osvědčují při řešení náročných aplikací. Své schopnosti prokázaly ve více než 1000 aplikacích pro jeřáby a portálové jeřáby po celém světě, u pojezdů až 800 metrů dlouhých, při vysokých rychlostech nad 5 m/s a v milionech cyklů. To vše při zachování minimálních vibrací a nízké hladiny hluku.
„Použití rolen integrovaných v článcích řetězu snižuje tření na minimum a významně prodlužuje životnost. Díky vzájemnému posunutí horní a dolní větve řetězu se plastové rolny nevalí přes sebe ale vedle sebe, což zajišťuje plynulý pohyb řetězu. Toto uspořádání snižuje koeficient tření a s ním i použitou hnací sílu,“ upřesnil Jan Švarc, manažer pro energetické řetězy igus ve firmě HENNLICH.
Uživatelé jako např. největší světový výrobce jeřábů ZPCM se spoléhají na řetězy s rolnami již mnoho let. S novými bezmaznými a bezúdržbovými ložisky vyrobenými z vysoce výkonných plastů se posunuly možnosti tohoto řetězu ještě dále.
Od roku 1964 firma igus vyrábí a vyvíjí vysoce výkonná plastová bezmazná ložiska a energetické řetězy. Díky zkušenostem v obou oblastech a navazujícímu výzkumu nových plastových příměsí byli vývojáři schopni optimalizovat řetěz P4.1 tak, aby zvýšili jeho spolehlivost a dostupnost. V každé spojovací části článku řetězu je bod pro upevnění ložiska. Řetězy jsou nově vybaveny bezúdržbovými tribo-polymery, které více než zdvojnásobují životnost. Díky tomu mohou být například přístavní kontejnerové jeřáby v provozu více než 15 let nebo 20 000 hodin. To vše při minimální údržbě a vysoké spolehlivosti.
Na vyžádání může být nový řetěz P4.1 vybaven sensory pro monitoring opotřebení. Při dosažení nadefinovaného limitu opotřebení bude vyslán signál do modulu icom a údržba může být naplánována v dostatečném předstihu. V závislosti na požadavcích zákazníka mohou být data z modulu icom použita různými způsoby: přímou integrací do stávajícího softwarového prostředí pro účely údržby nebo připojením do datového centra igus pro „inteligentní a dynamickou predikci životnosti“. V tomto případě jsou doporučení pro údržbu neustále porovnávána a upravována dle dat z mnoha jiných existujících aplikací pomocí algoritmům strojového učení. Díky síťovému propojení P4.1 mohou mít údržbáři přístup k datům o stavu energetických řetězů kdykoli a kdekoli.
FOTO: Nové bezúdržbové kluzné pouzdro ve spojení se senzorem měřícím opotřebení zajistí dlouhou životnost u rolnových řetězů P4.1 pro jeřábové systémy (Zdroj: igus/HENNLICH)