Trutnovský závod Siemens slaví třicátiny
15.06.2023V roce 2023 slaví trutnovský závod na spínací techniku oslavovat třicet let pod vlajkou Siemens. Pře...
Datum 29.08.2018
Společnost Siemens uvádí na trh novou generaci softstartérů Sirius 3RW5. Tato produktová řada určená pro pozvolný rozběh třífázových asynchronních motorů s výkonem od 5,5 do 1 200 kW umožňuje splnit přísné požadavky kladené na účinnost, hospodárnost a funkcionalitu moderních průmyslových strojů. Nové softstartéry lze využít v celé řadě aplikací – pro čerpadla, ventilátory, kompresory nebo pro dopravníky a zpracování surovin. Bezproblémový chod v celé řadě aplikací podporují praktické funkce, jako je sledování doby rozběhu, automatická parametrizace podle průběhu spuštění motoru, zastavení čerpadla (aby nedocházelo k tlakovým rázům v potrubí) a sledování stavu na základě mezních hodnot varování a výstrahy.
Řada Sirius 3RW5 je vybavena moderní technologií hybridního spínání pro efektivní spínání a úsporný provoz. Při spínání tak nedochází k jinak běžnému vysokému opotřebení. To prodlužuje životnost zařízení a zajišťuje mechanickou ochranu pohonného systému. Díky pozvolnému rozběhu softstartéry zabraňují proudovým špičkám v napájecí síti. Nové softstartéry Sirius 3RW5 celkově zvyšují spolehlivost aplikace a hospodárnost systému.
Nové softstartéry Sirius 3RW5 jsou navrženy tak, aby odolaly kolísání elektrického napětí v síti. Napájecí napětí je sníženo ve všech třech fázích na nastavitelnou počáteční hodnotu a následně je po zvolenou dobu postupně zvyšováno až na velikost síťového napětí. Siemens nabízí rovněž možnosti individuálního rozšíření – například různé ovládací panely nebo komunikační moduly pro průmyslové sítě PROFINET, PROFIBUS a Modbus.
Další jejich výhodou je zpřístupnění dat pro nástroje CAx, jako je například Eplan. S jednoduchým výběrem přístroje pomůže uživateli simulační nástroj Simulation Tool for Soft Starters (STS). Softstartéry 3RW5 lze snadno nakonfigurovat a uvést do provozu v inženýrském prostředí TIA Portal se softwarovou nadstavbou Soft Starter ES.
Díky řadě certifikátů a schválení (IEC, UL či CSA) mohou být používány po celém světě. Rozsah aplikací dále rozšiřují testované kombinace pro celý motorový vývod. Kompaktní design přístroje, který vyhrál cenu if-design 2018, a lakované desky plošných spojů šetří prostor a přispívají k bezproblémovému provozu v průmyslových podmínkách.
Softstartéry 3RW5 od letošního května vyrábí nová výrobní linka s prvky konceptu Průmysl 4.0 v závodě Siemens nízkonapěťová spínací technika Trutnov. Nová výrobní linka vznikla investicí 300 milionů Kč, která je součástí celkové investice Siemens do nových výrobků a digitalizace, jež v letech 2017 – 2024 dosáhne 7 miliard Kč. Díky nové výrobní lince vznikne v Trutnově několik desítek nových pracovních míst.
Základní informace o softstartérech:
Softstartéry omezují rozběhový proud a točivý moment u pohonů a elektromotorů. Jejich využitím lze snížit mechanické zatížení a krátkodobé poklesy napětí v síti. Napájecí napětí je sníženo ve všech třech fázích na nastavitelnou počáteční hodnotu
a následně je po zvolenou dobu postupně zvyšováno až na velikost síťového napětí. Plynulá změna napájecího napětí umožňuje řízení motoru podle průběhu zatěžovací charakteristiky stroje. Pozvolné spouštění a zastavení snižuje zatížení připojených zařízení a zvyšuje plynulost výroby. Mechanické komponenty se rozbíhají pozvolně, což má příznivý vliv na provozní charakteristiku a prodlužuje jejich životnost.
Mariana Kellerová