iPhone X se rozvinul do XS a XR

Datum 15.09.2018

Ve středu společnost Apple představila v kalifornském Cupertinu nové telefony iPhone a hodinky vycházející z designu současných modelů. Je však mezi nimi i největší a doposud nejdražší model iPhonu. Nové přístroje dostaly název iPhone XS a XR, přičemž Xs bude mít i větší verzi XS Max. Spekulace ohledně možného modelu 9, jako nástupce osmičky, jsou tak pravděpodobně zcela pohřbeny.

Trochu uspokojeni budou i ti, kteří volají po menších telefonech. I když menší model XS je větší než model SE uvedený na trh před dvěmi lety, je navzdory větší uhlopříčce (5,8“) displeje menší než “malý“ iPhone 8 s uhlopříčkou 5,8“. Je to dáno tím, že se zobrazení více posunulo až k hraně přístroje.

První zmiňovaný telefon iPhone XS bude tedy mít kromě základní 5,8“ velikosti displeje, jak už jsme zmínili, i větší 6,5“ verzi. Je voděodolný s vyšším krytím IP 68, které mu umožní odolnost vůči vodě až do hloubky dvou metrů. Displej je OLED, který využívá technologii organických elektroluminiscenčních diod. Maximální kapacita paměti je 512 GB. Za ten ale zákazník v případě modelu XS Max zaplatí 43.490 Kč. Menší model v této maximální kapacitě paměti přijde o tři tisíce levněji.

Modely XS  a XS Max jsou vybaveny zcela novými kamerovými systémy, ačkoli se zdá, že se specifikace většinou shodují. Širokoúhlé a teleobjektivní zadní kamery mají stále 12megapixelové senzory s optickou stabilizací obrazu; ale širokoúhlý fotoaparát nyní používá nový snímač s většími pixely a teleobjektiv obsahuje širší clonu, takže obě kamery by měly lépe pracovat při slabém osvětlení. Selfie kamera na přední straně má být také rychlejší. Značného vylepšení se ale dostalo způsobu, jakým tyto fotoaparáty fotografují. Apple představil novou metodu nazvanou “Smart HDR”, kde spojí mnoho fotografií do jednoho správně zachyceného obrazu. Přibyla možnost širšího nastavení hloubky ostrosti při pořizování portrétů Depth Control. Efekt rozostřeného pozadí lze využít také u už pořízené fotografie. Portrétní režim s funkcí Depth Control je možné využít také pro “selfíčka“.

Druhý iPhone XR bude z levnějšího materiálu. Displej bude z tekutých krystalů (LCD) a obal místo chirurgické nerezové oceli z hliníku série 7000. Je nabízen v šesti barvách, bílé, černé, modré, žluté, cihlově červené a sytě červené. Úhlopříčka displeje bude 6,1 palce (15,5 cm) a kapacita paměti od 64 do 256 GB. Jeho krytí je o stupně slabší, pouze IP67, pod vodou tak vydrží jen v hloubce jednoho metru na maximálně půl hodiny. Přilákat by měl zákazníky, kteří tolik peněz za nový telefon utrácet nechtějí. Jeho cena má začínat na částce 22.490 Kč za telefon s paměti 64 GB.

Vpředu opět najdeme sedmimegapixelovou TrueDepth kameru, která slouží pro ještě rychlejší odemykání pomocí obličeje Face ID, které Apple představil již v minulém modelu X. Podle Applu má jít o nejbezpečnější zabezpečení smartphonu. Data o uživateli jsou v zašifrované podobě v takzvaném Secure Enclave, kam nemá přístup systém ani aplikace. Data o obličeji jsou uložená pouze přímo v iPhonu a ani Apple k nim nemá přístup. Na iCloud se tato data nezálohují.

Videa se nahrávají v rozlišení 4K při maximální snímkové frekvenci 60 fps v úsporném formátu HEVC. Při nahrávání videa lze využít optickou stabilizaci a dvojnásobný optický a šestinásobný digitální zoom. Zpomalená videa při snímkové frekvenci až 240 snímků za sekundu mohou mít maximálně Full HD rozlišení, asi také kvůli velikosti místa.

Dále mají iPhony XS ve výbavě Wi-Fi 802.11ac s technologií MIMO 2×2, Bluetooth 5.0 nebo NFC s funkcí čtečky. NFC bychom měli mít možnost využívat pro platby Apple Pay také u nás v Česku. Satelitní navigace podporuje standardy GPS, Glonass, Galileo a QZSS. Pro přehrávání videí jsou podporovány technologie Dolby Vision a HDR 10.

Teď u Applu platí více než kdykoliv jindy, že iPhone rozhodně není synonymem pro levný telefon. Navíc milovníci malého modelu SE, který byl zároveň i v příznivějších cenových relacích, budou asi zklamáni, protože ten z oficiální nabídky Applu zcela zmizel. Nejmenší mobil teď představuje model Xs.

Výstava Volty 700 x 200 px

Napsat komentář