V prvním pololetí se modernizovala soustava

Datum 19.09.2018

První polovinu letošního roku uzavřela akciová společnost ČEPS kladným hospodářským výsledkem v podobě zisku před zdaněním v hodnotě  2 149,8 mil. Kč.  Celkové výnosy dosáhly 10 362,2 mil. Kč, náklady pak 8 212,4 mil. Kč. Pozitivní vývoj hospodaření firmy se odráží ve zlepšeném ratingu společnosti, který agentura Moody’s na začátku roku ohodnotila  úrovni A1  a v dubnu zlepšila i výhled ze stabilního na pozitivní. 

 „Také v prvním pololetí letošního roku plnila společnost ČEPS své poslání a bezpečně a spolehlivě zajistila domácí i přeshraniční přenosy elektřiny.  Za nárůstem zisku v prvním pololetí roku 2018 stojí vyšší tržby za použití sítí i rezervaci kapacit včetně aukcí přeshraničních kapacit a výnosy za systémové služby, za současného poklesu většiny zásadních sledovaných položek nákladů,“ říká Jan Kalina, předseda představenstva společnosti ČEPS.

Jako regulovaný subjekt může ČEPS dosáhnout pouze úrovně zisku stanovené regulačními parametry, které určuje Energetický regulační úřad. Pokud se dosažená skutečnost v běžném roce odchyluje od stanovených hodnot, jsou tyto odchylky, tzv. „korekční faktory“, zahrnuty do regulačních parametrů v následujícím období. Tím ovlivňují hospodářské výsledky společnosti s dvouletým posunem.

„Celkovou úroveň výnosů i nákladů meziročně zvýšil objem přeshraniční přenesené energie v souvislosti s rolí ČEPS v pozici tzv. „market coupling shipping agenta“. Na hospodářský výsledek v absolutní výši má však tato činnost neutrální dopad,“ dodává Jakub Skavroň, člen představenstva společnosti ČEPS pověřený řízením úseku Strategie, ekonomika a ICT.

V roce 2018 společnost nadále realizuje rozsáhlý investiční program na základě regulátorem schváleného desetiletého investičního plánu. Na rozvoj a modernizaci přenosové soustavy letos ČEPS vynaloží více než 3,7 miliardy Kč. Konkrétně v prvním pololetí roku 2018 firma investovala 923,1 mil. Kč. Investiční plán provozovatele české přenosové soustavy aktivně reaguje na změny v energetice nejen v národním, ale i celoevropském kontextu.  Nezahrnuje tak pouze řešení přetoků elektřiny ze zahraničí, ale zachycuje i maximální potenciál moderních trendů jako je rozvoj elektromobility, obnovitelných zdrojů či bateriových systémů. To vše za dodržení parametrů spolehlivosti a bezpečnosti provozu české elektrizační soustavy.

Mezi nejvýznamnější stavby, jejichž realizace probíhá, či proběhne v letošním roce, je například dokončení komplexní rekonstrukce stanic Čechy Střed a Otrokovice nebo rozšíření, rekonstrukce a zvýšení zkratové odolnosti transformovny Kočín. Také v rozvodně Chodov probíhá rekonstrukce především plynem izolované části, která výrazným způsobem zvýší spolehlivost zásobování hlavního města Prahy elektřinou.

Po téměř desetiletí dlouhém veřejnoprávním povolovacím procesu byla v červnu letošního roku rovněž zahájena výstavba zaústění dosud nejdelšího českého vedení V413 do rekonstruované a rozšířené rozvodny Mírovka u Havlíčkova Brodu.

Výstavba  smyčky na vedení V413 je důležitá z hlediska národního i evropského zájmu.  Je totiž jedním z projektů tzv. společného zájmu, kterým je uděleno prioritní postavení  kvůli jejich nadnárodnímu významu pro naplnění evropských cílů s ohledem na bezpečnost provozu celé propojené evropské soustavy.

„Z  pohledu naší přenosové soustavy projekt přinese usměrnění toku výkonu v přenosové soustavě ČR a stabilizaci napětí v rozvodně Mírovka. Dále pak zajistí zvýšení spolehlivosti dodávek elektrické energie do oblasti kraje Vysočina a zvýšení stability, bezpečnosti a efektivity provozu přenosové soustavy ČR,“ doplňuje Jan Kalina.

V prvním pololetí roku 2018 bylo přeneseno celkem 31 725,5 GWh (objem energie na výstupu z PS bez systémového toku). Objem přenesené energie ovlivňují změny ekonomických a hospodářských podmínek České republiky, respektive spotřeba elektrické energie, objem tranzitu i další faktory, jako jsou například klimatické podmínky, mimořádné události v přenosové soustavě a další.

Stego 700 x 200 px

Napsat komentář