Katolický vynálezce bleskosvodu láká studenty k zájmu o elektro obory

Datum 23.10.2018

Společnost ČEZ Distribuce a Asociace energetických manažerů už třetím rokem motivují studenty středních škol k zájmu o elektro obory Programem Prokopa Diviše, slavného českého kněze, hudebníka a vynálezce bleskosvodu. Jeho jménem zaštítily motivační program pro studenty elektrotechnických škol, který letos probíhá v deseti školách po celé republice. V Olomouckém kraji se do motivačního programu Prokopa Diviše zapojili studenti Střední školy technické a obchodní v Olomouci, kterou lidé znají jako Kosinku.

Šanci na výhru má 12 z nich – devět studentů z vyšších ročníků získá dohromady více než 100 tisíc korun, prváci kromě drobné odměny hlavně body, které se jim započítají do příštího ročníku soutěže, kdy už jim taky půjde „o prachy“. Cílem je vychovat si ze studentů potencionální zaměstnance, protože technické profese včetně oboru distribuce elektřiny se potýkají s nedostatkem kvalitních uchazečů.

Podle Tomáše Murtingera, ředitele úseku Finance a Správa společnosti ČEZ Distribuce, může v následujících pěti letech odejít z provozu do starobního důchodu přes 400 pracovníků. Firma se proto snaží podporovat technické vzdělávání a „vychovat“ si budoucí kvalifikované pracovníky již během jejich studia na středních či vysokých školách. Oceněním a finanční odměnou chce ČEZ Distribuce studenty motivovat k dobrým školním výsledkům, účasti na studentských soutěžích nebo dalších aktivitách nad rámec běžné školní docházky.

Do podpory technického vzdělávání se zapojil také Olomoucký kraj. „Podle požadavků škol jsme rozšířili kapacity tříd technických oborů. Pilné studenty navíc odměníme, letos jsme navýšili částku na stipendijní programy z šesti na osm milionů korun,“ řekl při zahájení Programu Prokopa Diviše náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro školství Ladislav Hynek.

Studenty přišel povzbudit také ředitel Okresní hospodářské komory Olomouc Radim Kašpar. „Vybrali jste si dobré obory. Pokud se pro ně nadchnete, k čemuž by vám mohl pomoci také tento program společnosti ČEZ Distribuce, a vydržíte, čeká vás dobrá profesní budoucnost,“ řekl studentům Kašpar.

Celkové výsledky programu, který bude probíhat po celý školní rok, vyhodnotí komise složená ze zástupců školy, Asociace energetických manažerů a ČEZ Distribuce. Vyhlášení výsledků a vítězů proběhne před koncem školního roku.

Fyzik a teolog Prokop Diviš (vlastním jménem Václav Divíšek, 1698-1765) zasvětil svůj vědecký život především elektřině; známý je hlavně jeho vynález bleskosvodu. Diviš rovněž studoval vliv elektřiny na rostliny a využití pro léčbu některých nemocí
Dny teplárenství 700 x 200 px

Napsat komentář