Ecocapsule ze Slovenska chce sériově vyrábět mobilní domy

Datum 24.11.2018

Někteří z nás už asi slyšeli o futuristickém mobilním domě ve tvaru vejce s názvem Ecocapsule. Tento unikátní a inovativní projekt jako vystřižený ze sci-fi filmů se před pár lety objevil na světových designových soutěžích a všimla si ho velká část světových médií. Ecocapsule nabízí moderní a krásné řešení mobilního eko bydlení. Je energeticky nezávislá a může se používat také jako karavan nebo dům na pozemcích bez infrastruktury. Nyní to vypadá, že se tento známý projekt od bratislavského studia Nice Architects nakonec dostane i do prodeje.

První limitovaná edice 50 kapsulí se už prodává za cenu 79.900 EUR (2 mil. Kč). Na začátku stačí zaplatit 2000 EUR zálohu. Slovenská společnost Ecocapsule chce zahájit sériovou výrobu energeticky soběstačného mobilního mikrodomu v polovině příštího roku. V plánu má vyrobit až 500 domů ročně, zatím pro účely bydlení. Některé díly se vyrábějí poblíž Olomouce, montáž firma provádí na Slovensku. Samotný dům váží 1600 kilogramů a se speciálním vozíčkem za auto rovné 2 tuny.

Ekologický mobilní domek se hodí do jakéhokoliv prostředí, funguje i ve 40 oC teplotách. Je schopný plně využívat dešťovou vodu. Útroby kapsule obsahují kromě nádrže na deš­ťovou vodu i množství výkonných filtrů. Dům je tak schopný zajistit svým obyvatelům i pitnou vodu. Tu odpadní pak shromažďuje v několika nádržích, které vás přes aplikaci předem upozorní, že potřebují vyprázdnit.

Elektřinu může čerpat prostřednictvím větrné turbíny nebo ze solárních panelů. Tím se kapsule stává energeticky soběstačnou. První, čím malá kapsule překvapí, je její vnitřní objem. Snadno totiž pojme veškeré základní vybavení nutné pro bydlení. Kromě malé kuchyňky obsahuje i koupelnu se sprchou a suchým záchodem a spací prostor s postelí, na níž se pohodlně vyspí dvě osoby. Rozměry přitom dosahují jen kolem čtyř a půl metru na délku a dvou a čtvrt metru na šířku. O dům je zájem v Japonsku. Domek z první série putoval právě tam. Další sérii chce společnost začít vyrábět v příštím roce.

Co to je Ecocapsule ?

Na 8,2 čtverečních metrech – což je mimochodem 4,67 metru na délku, 2,20 metru na šířku a 2,50 metru na výšku – najdete ložnici, kuchyňku, místo na práci, stůl na jídlo i koupelnu se záchodem. Ecocapsule se vejde do klasického nákladního kontejneru, utáhne ji i auto (má vlastní kolečka) nebo třeba helikoptéra. S plnými nádržemi vody váží 1700 kilogramů. Vejcovitý tvar Ecocapsule umožňuje mimo jiné sbírat dešťovou vodu (a následně ji filtrovat), solární panely a větrná turbína zase zajistí zbytek energetických potřeb pro jednoho až dva lidi na několik měsíců. Turbína generuje asi 750 W, panely i 880 W. Podrobnější údaje nečekejte, záleží totiž na tom, kde domek jeho majitel zaparkuje. V subtropech to bude výrazně déle než v severských zemích.

Výstava Volty 700 x 200 px

Napsat komentář