KIA přichází s novou technologií opravy akumulátorů elektrifikovaných vozů

Datum 10.12.2018

Společnost KIA MOTORS CZECH představuje v návaznosti na plánovanou prodejní ofenzivu elektrifikovaných modelů komplexní program opravy akumulátorů elektrických, plug-in hybridních a hybridních vozů. V této souvislosti české zastoupení značky Kia nově disponuje speciálním servisním vybavením.

  • V rámci plánované prodejní ofenzivy modelů s částečným či plným elektrickým pohonem představuje KIA nový program pro údržbu nebo opravu akumulátorů těchto vozů
  • Nová technologie výrazně snižuje ekologickou stopu opravy elektrifikovaných vozidel a dramaticky snižuje cenu opravy vadného akumulátoru
  • Kde bylo dříve potřeba vyměnit celou baterii elektrifikovaného vozu, stačí nyní vyměnit jeden bateriový modul nebo provést údržbu baterie
  • KIA nabízí v ČR elektromobily od roku 2014 a v současnosti patří mezi importéry s nejširší nabídkou elektrifikovaných vozů v ČR
  • Za téměř 5 let prodeje elektromobilů a hybridních vozů nezaznamenala KIA v ČR dosud žádnou závadu na baterii těchto vozů

´Battery Modul Ballancer´ nebo také Balancer vysokonapěťových baterií je jedinečná technologie. Při opravě vysokonapěťového akumulátoru lze tak nově měnit pouze její část, tzv. modul baterie. Nově dodaný modul však musí projít balančním procesem, který vyrovná napětí jednotlivých článků nového modulu s ostatními články akumulátoru. Až poté je možné nový modul instalovat a dokončit opravu vysokonapěťového akumulátoru.

Díky této technologii již nejsou zákazníci vystaveni potenciálnímu riziku výměny celé baterie svého vozu za zcela novou. Balancer tak dramaticky snižuje cenu opravy elektrifikovaných vozů a také výrazně snižuje ekologickou stopu baterie při její výměně.

Jedním z nejčastějších dotazů při prodeji naších elektrifikovaných vozů bývá dotaz na životnost baterie a její cenu v případě nutnosti výměny. Na baterii a její komponenty nabízíme 7letou tovární záruku KIA a po 7 letech rovněž garantujeme minimální kapacitu baterie na úrovni 70 % kapacity nového akumulátoru. Existenci našeho nového programu tak v současnosti ocení především majitelé prvních modelů Soul EV, kterým v následujících letech vyprší záruka. Novým majitelům elektrifikovaných modelů však dává jistotu, že případná oprava snížené kapacity baterie bude na jedné straně ekologičtější a na druhé straně, že v případě budoucí pozáruční opravy bude finančně únosná. Cena nového modulu se pohybuje lehce nad částkou 10 tis. Kč bez DPH“ říká Kateřina Vaňková Jouglíčková, PR Manager společnosti KIA MOTORS CZECH. Zároveň přitom dodává, že za téměř pět let, během kterých KIA na českém trhu nabízí elektrifikované modely, dosud nezaznamenala žádnou závadu na vysokonapěťové trakční baterii těchto vozů.

Co bylo dříve nutné vyměnit, lze nyní jednoduše opravit

O vysokonapěťovou trakční baterii se ve vozidle stará několik sofistikovaných řídicích jednotek.
Ty pečlivě řídí provoz jednotlivých článků baterie, sledují teplotu, ovládají chlazení či ohřívání baterie, nebo řídí balancování článků během dobíjení. Tím baterie dosahuje velmi dobrých parametrů během provozu vozidla a dlouhé celkové životnosti. Jednotlivé algoritmy těchto jednotek jsou zahrnuty u výrobce do kategorie přísně tajné.

Při velmi častém používání vysokorychlostního nabíjení však i přes toto složité řízení vysokonapěťového akumulátoru může dojít k rozdílným napětím na jednotlivých článcích baterie, které má negativní vliv na možné celkové nabití akumulátoru. Při takovém nabíjení není totiž, díky vysokým nabíjecím proudům, možné použít elektroniku pro balancování článků. Pokud řidič po vysokorychlostním nabíjení ihned pokračuje v jízdě, kdy jsou opět odebírány vysoké hodnoty proudu, nezbyde na balancování článků prostor. To může vést ke stavu, kdy si elektronika vozidla už neumí sama poradit s příliš velkým rozdílem jednotlivých článků. V tuto chvíli přichází na řadu Balancer, nová technologie pro opravu vysokonapěťových baterií Kia. Zde se během několika hodinového procesu jednotlivé články modulu vybalancují na stejné hodnoty. Poté je možné modul vrátit zpět do vozidla a není nutná jeho výměna za nový díl. Balancer tak neslouží pouze k vybalancování nového článku v případě totální závady původního, ale také k vybalancování stávajících článků baterie, které dosáhly příliš velkých rozdílů, vlivem ztížených podmínek provozu.

„V běžném provozu elektrifikovaného vozidla KIA se o průběžné balancování jednotlivých článků stará několik řídicích jednotek baterie. Například u modelu Niro PHEV je celkem 94 lithium-iontových polymerových článků (každý 3,75 V) seskupených do 24 modulů. O tyto články se stará 24 menších řídicích jednotek článků baterie CMU (Cell Monitoring Unit), které spadají pod hlavní řídicí jednotku baterie BMS (Battery Management System ECU),“ vysvětluje Michal Tolar, Training and Development Manager společnosti KIA MOTORS CZECH.

„Preciznímu ovládání baterie je tak přikládána ze strany výrobce příkladně velká pozornost. I přes takovéto řízení může dojít k závadě některého z článku z důvodu výrobní vady nebo v budoucnu přirozeným stárnutím článků. V takovém případě je nový balancer baterií skvělým speciálním zařízením,“ doplňuje princip balanceru vysokonapěťových baterií Michal Tolar a dodává: „Nové moduly baterie jsou ve skladu náhradních dílů nabity na 60 – 70 %, což je ideální hodnota pro skladování Lithium-iontových polymerových baterií. Závada na vozidle se ale může projevit vždy naprosto v jiném stavu nabití akumulátoru. Je tedy nutné nové články vybalancovat dle stavu baterie na rozdíl napětí nižší než 20 mV. Teprve poté řídicí jednotky baterie nový modul přijmou a vozidlo lze uvést do provozu. Rozdíl mezi balancováním článku na vozidle a v balanceru je prostý. Elektronika řídicích jednotek vozidla je dimenzována na možné rozdíly, které mohou nastat v běžném provozu. Pokud by byly schopny balancovat i výraznější odchylky, bylo by nutné řídicí jednotky doplnit externím přídavným chlazením, které by se u některých vozidel nikdy nevyužilo. Balancer vysokonapěťových baterií je na rozdíl od vozidla schopen vyrovnat rozdíly až 1,6 V mezi články (2,5 – 4,1 V).“

Balancer vysokonapěťových baterií je vybaven vlastním automatickým zhášecím systémem, výkonným chlazením, počítačem, displejem a klávesnicí. Uživatel tak může sledovat aktuální parametry článků včetně času zbývajícího do dokončení procesu. Po zadání vstupních parametrů probíhá proces zcela automaticky. Cena jednoho zařízení se pohybuje okolo 6 tisíc eur a přesahuje tak 150 tisíc korun. Z tohoto důvodu a také z důvodu zajištění maximální odbornosti při opravě akumulátoru nebude balancér v následujících letech k dispozici v dealerské sítí KIA, ale pouze
u importéra. V budoucnu, pokud se významně rozšíří počet elektrovozidel, bude ale takové zařízení součástí výbavy každého autorizovaného servisu elektrovozidel Kia.

Automobilka KIA patří dlouhodobě na českém trhu mezi importéry s nejširší nabídkou modelů na alternativní pohon. Již od roku 2014 například nabízí v Česku elektromobil Soul EV a v současnosti má v nabídce 4 elektrifikované modely, od elektromobilů přes plug-in hybridní modely až po klasické hybridy (Soul EV, Niro HEV, Niro PHEV, Optima PHEV). Dalším modelem je potom k dispozici v nejnižší elektrifikaci jako tzv. Mild-hybridy, či-li částečný hybrid u Kia Sportage.

Dny teplárenství 700 x 200 px

Napsat komentář