ABB představuje chytřejší budoucnost

Datum 08.03.2019

Rychlonabíjecí stanice, nové jističe SACE Tmax XT, inspekční robot, revoluční ochranná a řídící jednotka nebo solární měnič – to a mnohem více čeká na návštěvníky stánku ABB na veletrhu Amper.

Digitalizace je v plném proudu a společnost ABB je v čele jejího rozvoje. I proto si pro letošní 27. ročník mezinárodního veletrhu Amper 2019 připravila produktové novinky, které spoluvytváří chytřejší domácnosti, domy, továrny i celá města. Zájemci na ABB stánku 4.10 v hale P naleznou mnoho inovativních řešení, která již nejsou smart ale smarter.

„Jsou to řešení, která usnadňují život, přináší bezpečnost, šetří energii a tvoří chytřejší budoucnost. S hrdostí mohu říci, že ABB je v čele těchto změn souvisejících s digitalizací, e-mobilitou a obecně ekologičtějším a efektivnějším přístupem k vytváření nových výrobků se širokým uplatněním jak pro lidi, tak i firmy. Na letošním Amperu chceme ukázat, že chytřejší výrobek neznamená složitější, ale naopak jednodušší a uživatelsky komfortnější,“ říká Tanja Vainio, generální ředitelka ABB pro Českou republiku a Slovensko.

Rychlonabíjecí stanice Terra HP – 200 km za 8 minut

S rostoucím počtem elektromobilů na silnici se celosvětová poptávka po výkonných a energeticky účinných nabíjecích stanicích stále zvyšuje. ABB na veletrhu Amper představí novou rychlonabíjecí stanici Terra HP pracující s výkonem 350 kW. Pro dojezdovou vzdálenost 200 km umožňuje dobití za pouhých 8 minut. Představuje tak ideální řešení pro dálniční odpočívadla a čerpací stanice, ultravysoký proud má při plném výkonu kapacitu pro nabíjení jak 400 V, tak i 800 V vozů.

Díky ABB technologii dynamického sdílení stejnosměrného proudu dokáže nabíjecí stanice se dvěma napájecími skříněmi nabíjet současně více elektrických vozidel, až do výkonu 350 kW. Po instalaci je možné ke stanici přidat další napájecí skříně a nabíjecí stojany, což představuje nákladově efektivní řešení, schopné reagovat na budoucí požadavky a umožnit další rozšiřování nabíjecích bodů v reakci na růst počtu elektromobilů.

„ABB nabízí řešení pro nabíjení elektrovozidel od roku 2010 jako součást své snahy o podporu udržitelné dopravy. Do dnešního dne prodala do celého světa více jak 8 500 stejnosměrných rychlonabíjecích stanic napojených na cloud, určených pro nabíjení osobních i komerčních vozidel,“ informuje Tanja Vainio.

Jističe SACE Tmax XT – vyšší výkon, sofistikované ochrany, měření a konektivita až do 1600 A

Tento jistič byl vyvinut s cílem přinášet hmatatelnou hodnotu v celém řetězci, od výběru a instalaci až po každodenní používání a diagnostiku. Výjimečné parametry v oblasti jištění jsou doplněny vysoce přesným měřením a rozsáhlými možnosti konektivity. Jističe tak představují exkluzivní řešení každodenních potřeb projektantů, výrobců rozváděčů, instalačních firem a koncových uživatelů.

Jističe SACE Tmax XT zároveň stanovují nové standardy pro hospodaření s energií a pro řízení výrobních závodů. Elektrické veličiny jsou měřeny s extrémní přesností. Rodina jističů XT má vestavěnou konektivitu, jež umožňuje připojení na chytré telefony, tablety a PC s nástroji na analýzu dat prováděnou v reálném čase na cloudu ABB AbilityTM, což znamená, že uživatelé mají kdykoliv a kdekoliv přístup k přesným informacím. Přesnost měření rovněž usnadňuje monitorování zdrojů a identifikuje příležitosti k úsporám. Pomocí vestavěného chytrého výkonového regulátoru jistič umožňuje snížit spotřebu energie až o 20 procent.

„Jističe neustále vylepšujeme,“ tvrdí Vladimír Janypka, marketingový a obchodní ředitel divize Elektrotechnické výroby ABB. „Díky tomuto vývoji si nyní naši zákazníci mohou poprvé v historii stáhnout nové funkce z aplikace ABB Marketplace, a vybrat si z více jak 50 různých doplňkových funkcí z oblasti ochrany, měření a automatizace.”

Zajímavé ukázky digitálních řešení ABB AbilityTM

Celosvětově roste zájem o vyšší produktivitu výroby. Zákazníci si často vybírají právě řešení ABB Ability Manufacturing Operations Management (MOM), které výrobní procesy zefektivňuje a integruje tak svět výrobního závodu s ekonomikou podniku. Díky implementaci MOM dosahují firmy průměrně 10-20 % zvýšení OEE. MOM také umožňuje optimalizací výrobních procesů a automatizací rutinních operací průměrné úspory administrativních nákladů ve výší 47 %.

I proto budou na veletrhu Amper 2019 představeny ukázky digitálních řešení ABB AbilityTM, mimo jiné se zaměřením na Manufacturing Operations Management (MOM) pro zlepšení efektivity výrobního procesu a také Asset Management (Ellipse) pro kompletní správu a údržbu instalované báze. Oba tyto systémy jsou plně otevřené a mohou tvořit nadstavbu nad stávajícími zařízeními a procesy bez nutnosti nákladné modernizace. Součástí ABB AbilityTM jsou také pokročilé diagnostické funkce k DCS systémům, které bude možné diskutovat a částečně demonstrovat s našimi odborníky.

„Pro průmyslový podnik je zcela klíčové maximální využití instalovaných investic, vyšší produktivita výroby, snížení nákladů eliminací neefektivních procesů, a také správa instalovaných zařízení, to vše má vliv na celkový výsledek. A právě takové výsledky přináší ABB prostřednictvím řešení ABB Ability MOM a Ellipse, které jsou ve své kategorii zcela unikátní,“ říká Martin Červinka, ředitel Průmyslové automatizace a Digitalizace v ABB ČR.

Neinvazivní povrchový snímač teploty NiTemp

K dalším zajímavostem patří produkt z portfolia Instrumentace a Analytiky. Za pozornost stojí především ukázka inteligentního přepočítávače průtoku FlowX nebo také bezjímkové měření teploty NiTemp. Tato novinka z ABB portfolia nepoužívá teploměrovou jímku, a tudíž nevyžaduje složité úpravy měřícího místa. Díky snadné instalaci, dosahuje vysoké flexibility a místo lze jednoduše změnit, v případě pozdějšího rozhodnutí například o nevhodném umístění. Díky tomu, že není přímo v procesu, jako jímková měření, nemusí dojít k odstavení technologie při montáži ani při demontáži. Představíme také přenosný LGR Analyzátor.

„Rozvoj IoT v průmyslu s sebou přináší i potřebu získávat více informací a větší flexibilitu jejich měření. Nejen vlastní instrumentace, ale zejména analýza dat a jejich výstupy umožňují zvýšit kvalitu řízení i vlastních technologických postupů. Mohou však také být klíčové pro zvýšení celkové bezpečnosti na pracovišti s ohledem na např. měnící se prostředí,“ dodává Červinka.

Inspekční robot ABB Air Gap Inspector

K dalším veletržním novinkám patří vizuální inspekční robotický systém ABB Air Gap Inspector. Ten umožňuje zjišťovat stav vnitřních povrchů statorů a rotorů na místě, bez nutnosti vyjmout rotor. Rozpětí pásů lze nastavit, robot je tak možné využít pro široké spektrum motorů a generátorů.

Robot je vybaven 5 kamerami: 3 jsou umístěny vpředu, jedna vzadu a jedna vespod. Ohniskovou vzdálenost kamery je možné nastavit dle potřeby a typu motoru či generátoru. Přední kamery lze dokonce nastavit do různých úhlů, aby mohly snímat stav vzduchového vedení, zubů statoru apod.

„Inspekční robot je spojen kabelem s displejem, na němž může obsluha sledovat záběry kamer ukazující aktuální stav zařízení. Veškeré záznamy, pořizované ve vysokém rozlišení, se ukládají pro potřeby budoucích analýz. Dostatečné osvětlení zajišťují světla typu LED umístěné vedle kamer. Intenzitu osvětlení lze rovněž nastavit dle potřeby,“ vysvětluje Martin Němeček, Operations Manager ABB.

Skleněný snímač nejen pro hotely

Snímač ABB-tacteo® KNX představuje řídicí prvek pro řízení inteligentních budov, zejména hotelů, veřejných budov a luxusních obytných budov, který lze individuálně konfigurovat. Snímač je vyrobený ze skla v černé nebo bílé barvě. Díky velmi tenké bezrámové konstrukci o tloušťce 9,5 mm splývá senzor s okolní stěnou. Speciální ochrana proti odstranění brání jeho případné krádeži. Snímač se vyrábí na objednávku podle požadavků zákazníků, každý kus je tak originálem.

Digitalizace vstoupila do našich továren. Dlouhé roky jsme vyráběli chytré výrobky na sklad. Nyní vyrábíme inteligentní výrobky na zakázku, a každý je tak zcela jedinečný,“ poznamenal Vladimír Janypka.

Snímač ABB-tacteo® KNX umí plnit řadu úloh, typické pro hotelový provoz. Například aktivace zaplnění pokoje, nastavení „ukliďte/nevyrušujte“ nebo signalizaci čísla pokoje. Snímač lze řídit a monitorovat z centrálního stanoviště, například recepčního pultu. Mezi další možnosti patří kompletní řízení topení, rolet či osvětlení.

Digital Powertrain – další krok k digitální interakci

ABB Ability™ Digital Powertrains je sada digitálních řešení, která obsahují zařízení, software a služby kombinující konektivitu a analýzu dat s odbornými znalostmi a zkušenostmi ABB. Cílem je, aby provozy zákazníků byly maximálně efektivní, předvídatelné a bezpečné. Toto digitální řešení využívá cloudu a umí integrovat data ze senzorů a pohonu s analytickými službami v rámci celého řetězce průmyslových zařízení využívaných v továrnách, od pohonů a motorů po čerpadla a ložiska. ABB Ability™ Digital Powertrain je první řešení ABB využívající internet věcí pro velmi detailní monitorování celého hnacího ústrojí.

Digital Powertrain je dalším krokem k digitalizaci interakce mezi ABB a jeho zákazníky. Cílem je digitalizace celého procesu, od nákupu po vyřazení z provozu, která pomůže zákazníkům nejen snižovat náklady a objem odpadu, ale i zvyšovat zisk.

Vizualizace na jednom místě

ABB Ability™ Condition Monitoring pro hnací ústrojí poskytuje zákazníkům přístup k monitorovacímu portálu, kde jsou k dispozici klíčové provozní parametry jednotlivých strojů a zařízení. Díky datům mohou zákazníci podnikat kroky, které jim umožní snížit dobu odstávky, prodloužit životnost, snížit náklady a zajistit bezpečnější provoz.

Veškerá hnací ústrojí se zobrazují na jedné obrazovce v rámci jednoho koláčového grafu. Na něm jsou vidět všechna sledovaná hnací ústrojí včetně barevného rozlišení jejich stavu. Operátor se pak může na získané údaje jednotlivých hnacích ústrojí podívat blíže.

„Pokud se na pásovém dopravníku rozbije jedno z několika stovek ložisek, nemusí si toho nikdo všimnout. Až do doby, než dojde k vážnému problému,“ říká Martin Němeček, a dodává: „Díky řešení ABB Ability Digital Powertrain se ale na displeji dané hnací ústrojí zobrazí žlutě a operátor tak okamžitě ví, že se na tuto část musí zaměřit. Zkontroluje jednotlivé komponenty a problémové ložisko rychle odhalí. Přivolaní místní technici nebo technici ABB následně problém snadno vyřeší.“

Ochranná a řídící jednotka REX640 – Komplexní řešení pro Vaše distribuční sítě

REX640 od společnosti ABB představuje nejmladšího člena rodiny ochran a řídících jednotek Relion®. REX640 je výsledkem vývoje dlouhé řady volně konfigurovatelných multifunkčních ochran a řídících jednotek od ABB. Schopnost pokrýt požadavky všech aplikací v průmyslu a v distribuci elektrické energie společně s novým konceptem předem vytvořených balíčků aplikací je zárukou vysoce flexibilního a cenově výhodného řešení.

„REX640 je výsledkem vývoje, který revolučním způsobem promění ochranu a řízení distribuce energie. Je naplněním snah o vývoj nového řešení, reagujícího na potřeby našich zákazníků.” uvedl Vladimír Janypka.

Ochranná a řídící jednotka REX640 byla navržena s cílem podpořit zvyšující se digitalizaci rozvoden a podporuje tak celou řadu řešení v oblasti digitálních rozváděčů. Intuitivní uživatelské rozhraní LHMI ve formě 7-palcového dotykového displeje zobrazuje unikátním způsobem informace o distribuci elektrické energie, což přináší dokonalý přehled o stavu sítě a maximálně zjednodušuje ovládání.

Solární střídač má široké uplatnění

Nový přírůstek do rodiny solárních měničů ABB, TRIO-TM jsou třífázové stringové střídače s výkonem 50 kW a výstupem 400 V nebo ve verzi s 60 kW a výstupem 480V. Jedná se o ideální řešení pro nákladově efektivní decentrální fotovoltaické elektrárny. Instalace je možná jak na střechy, tak pozemní plochy.

Střídač má sadu čtyř nezávislých ventilátorů, díky kterým je možná jak vodorovná, tak vertikální poloha instalace. Efektivní a rychlé uvedení do provozu je doplněno webovým rozhraním ovladatelným na zařízeních s WLAN.

Nová řada rozvodnic UK600 vznikla na přání zákazníků

ABB v současnosti nahrazuje oblíbenou řadu rozvodnic UK500 pro bytové účely a malé obchodní budovy novou vylepšenou řadou UK600. Ta může pojmout velmi rozmanitou škálu různých multimediálních přístrojů. Rozvodnice tohoto typu mají dvojnásobnou kapacitu instalačního připojení v porovnání s řadou UK500, což umožňuje velkoprodejcům šetřit nutný skladový prostor, instalačním firmám a výrobcům rozváděčů pak zkrátit dobu montáže až o 10 procent.

Rozvodnice s kovovými dvířky jsou určeny pro zapuštěnou montáž do cihlových nebo dutých stěn. Tato nová výrobková řada je zkonstruována na základě rozsáhlého průzkumu trhu, provedeného u zákazníků ABB a může být vybavena nejrůznějšími dvířky, v designu, který doplňuje styl vnitřního provedení domu.

Navštivte ve dnech 19. až 22. března 2019 ABB stánek 4.10 v hale P na brněnském výstavišti!

Stego 700 x 200 px

Napsat komentář