Vítejte v chytřejší budoucnosti

Datum 24.03.2019

Společnost ABB představila na veletrhu Amper mnoho zajímavých exponátů i jeden historický milník – pětimiliontou zásuvku Levit® nebo rychlonabíjecí stanici, která za 8 minut dobije vůz na dvěstěkilometrovou vzdálenost.

ABB slaví významné jubileum. Je to přesně 5 let od chvíle, kdy byly uvedeny na trh vypínače a zásuvky řady Levit®, které navrhl přední český designér Jan Čapek. Není náhodou, že byly představeny právě na veletrhu Amper. Za tu dobu se prodalo pět milionů kusů těchto zásuvek a vypínačů.

„Pět milionů prodaných kusů potvrzuje, že vypínače a zásuvky Levit® vyráběné v našem jabloneckém závodě patří k nejoblíbenějšímu zboží v rámci tohoto trhu. Naši zákazníci oceňují nadčasový design, kvalitu a jednoduchost ovládání, ale rovněž i konektivitu s dalšími přístroji v domácnosti a designovou čistotu,“ říká Tanja Vainio, generální ředitelka ABB pro Česku republiku a Slovensko.

Nejrychlejší nabíjecí stanice pro elektromobily současnosti

Dobíjecí infastruktura pro elektromobily patří mezi vlajkové lodě společnosti ABB. Stává se trhem budoucnosti, který zároveň vede ke zlepšení životního prostředí v České republice. Na stánku ABB bude proto k vidění „Supercharger“, což je nabíjecí stanice Terra HP s výkonem 350 kW.

„Ta se v případě dobíjení elektromobilu a doby nutné pro dobití chová velmi podobně jako současné čerpací stanice, u nichž řidiči tankují benzin nebo naftu do svých automobilů. Pro dojezdovou vzdálenost 200 km je čas dobití pouhých osm minut. Představuje tak ideální řešení pro dálniční odpočívadla a čerpací stanice,“ vysvětluje Vladimír Janypka, marketingový a obchodní ředitel divize Elektrotechnické výroby ABB.

ABB nabízí řešení pro nabíjení elektrovozidel od roku 2010 jako součást své snahy o podporu udržitelné dopravy. Do dnešního dne prodala do celého světa více jak 8 500 stejnosměrných rychlonabíjecích stanic napojených na cloud, určených pro nabíjení osobních i komerčních vozidel.

Robot spolupracující s člověkem pro chytřejší továrnu

Společnost ABB vyvinula průmyslového robota se dvěma pažemi pro montáž drobných součástek, který dokáže jako první robot v historii spolupracovat s člověkem. Robot se jmenuje YuMi, což znamená „You and Me”, tedy „ty a já”. YuMi je určen k montáži malých součástek. Například v závodě ABB Elektro-Praga pracuje společně s lidmi na výrobní lince určené pro montáž elektrických zásuvek.

„Díky důsledně bezpečné konstrukci tento robot zaručuje naprostou bezpečnost pro své okolí. Je schopný manipulovat s nejrůznějšími předměty od jemných součástí mechanických hodinek až po součásti používané ve spotřební elektronice. YuMi s předměty manipuluje tak přesně, že mimo jiné dokáže navléci nit do ucha jehly,“ informuje Tanja Vainio.

Na letošním veletrhu Ampér si návštěvník může ve spolupráci s robotem YuMi nechat podepsat fotografii pořízenou přímo na místě fotoaparátem Instax. Robot reaguje na poklepání návštěvníka a podepsanou fotografii mu opět podá zpět.

Skleněný snímač pro chytřejší budovy

Snímač ABB-tacteo® KNX představuje řídicí prvek pro řízení inteligentních budov, zejména hotelů, veřejných budov a luxusních obytných budov, který lze různě konfigurovat. Snímač je vyrobený ze skla v černé nebo bílé barvě. Díky velmi tenké bezrámové konstrukci o tloušťce 9,5 mm splývá senzor s okolní stěnou. Speciální ochrana proti odstranění brání jeho případné krádeži. Snímač se vyrábí na objednávku podle požadavků zákazníků, každý kus je tak originálem.

Snímač umí plnit řadu úloh – například aktivuje nastavení „ukliďte/nerušte“ nebo signalizaci čísla pokoje. Snímač lze řídit a monitorovat z centrálního stanoviště, například recepčního pultu. Mezi další možnosti patří kompletní řízení topení, rolet či osvětlení.

Chytřejší elektroinstalace pro chytřejší dům

ABB představuje novou generaci systémového modulu 2.0 k domovní automatizaci ABB-free@home® . Díky novým komponentům je možné ovládat ještě rozsáhlejší aplikace, bezdrátově ovládat vytápění či sledovat stav otevření oken.

„Systém dokáže reagovat na otevřená okna v domácnosti a následně snížit topení na nižší hodnotu, čímž šetří energii potřebnou na vytápění objektu. K nově představenému systémovému modulu je možné připojit až 150 různých prvků,“ dodává Vladimír Janypka.

Pro snímání aktuální polohy oken, dveří, garážových vrat a dalších částí v domácnosti bude možné použít bezdrátový okenní kontakt a univerzální kontakt pro monitorování stavu otevřeno – zavřeno. Díky těmto komponentům bude možné přímo v aplikaci zobrazit stav otevřeného, pootevřeného okna a tím např. snížit teplotu v místnosti.

ABB
EPM 700 x 200 px

Napsat komentář