Siemens představuje novou telecontrol stanici s integrovanou funkcí GPS

Datum 08.04.2019

Společnost Siemens rozšiřuje možnosti svých telecontrol stanic pro dálkové ovládaní a monitoring produktové řady Simatic RTU3000C o nový hardware a software. Nový modul Simatic RTU3031C má integrovanou funkci GPS poskytující lokalizační i časové údaje, která umožňuje porovnávat aktuální a nastavenou pozici stanice. Díky tomu lze zařízení využít nejen pro statické aplikace, ale nově i pro stanice, které jsou v pohybu, jako například plovoucí navigační bóje nebo při sledování pohybu kontejnerů. Navíc může být ke stanicím RTU3000C i RTU3031C připojeno až 8 dodatečných procesních senzorů pomocí rozšiřujícího modulu. Nový firmware umožňuje připojení k redundantním řídicím centrům pro celou produktovou řadu telecontrol stanic RTU a také nové funkční bloky statistik pro měřené proměnné.

Předností kompaktních a robustních zařízení řady Simatic RTU3000C s podporou telecontrol funkcí je jejich vysoká energetická úspornost. Díky tomu mohou být umístěny i v hůře dostupných či odlehlých místech bez požadavku na dodatečný napájecí zdroj. Moduly lze napájet redundantně prostřednictvím až šesti přímo připojitelných bateriových modulů v kombinaci s externí nabíjecí baterií dobíjenou solárním panelem. Zařízení odolá extrémním provozním podmínkám při teplotách od -40 °C do +70 °C. Volitelně lze zařízení dodatečně vybavit externím krytem s ochranou až IP68 a nasadit jej i v oblastech s nebezpečím zaplavení nebo povodní. Rozšíření o GPS rozhraní umožňuje na dálku monitorovat procesní hodnoty jako jsou hladinové snímače, průtokoměry nebo také senzory tlaku a teploty.

Telemetrická stanice RTU3031C je vybavena integrovaným UMTS(3G) modemem, který umožňuje sbírat a předávat data do centrálního velínu v pravidelných intervalech nebo na základě událostí. Zařízení řady RTU3000C tak lze provozovat jako telemetrickou stanici s podporou protokolů IEC 60870-5-104, DNP3, Sinaut ST7 nebo TeleControl Basic. Zařízení může být využito i jako data logger.

Kromě toho mohou být všechny naměřené procesní hodnoty uloženy na SD kartu nebo načítány vzdáleně prostřednictvím webového prohlížeče. Lze je také odeslat šifrovaným emailem k určeným adresátům. Alternativně je možné využít protokol FTP/FTPS. Nový modul RTU3031C jako jediný z této produktové řady nabízí velmi rychlé releové výstupy (DQ). Společně s ostatními variantami modulu disponuje až čtyřmi analogovými vstupy (AI), digitálními vstupy (DI) a čtyřmi digitálními výstupy (DQ) pro přímé připojení senzorů.

Nový rozšiřující modul s rozhraním Modbus RTU umožňuje připojit ke všem modulům produktové řady RTU3000C až osm senzorů, například průtokoměr Sitrans FM MAG8000 a další přístroje. Velkou výhodou pro provozovatele při tomto způsobu připojení jsou dodatečné informace (např. diagnostické informace) získané z připojených přístrojů.

Nová verze firmwaru V3 přináší řadu vylepšení. Novinkou je připojení k redundantním serverům typu IEC 60870. Přináší také rozšířené možnosti konfigurace přes webové rozhraní, a to i v oblasti správy uživatelů a jejich oprávnění. Přenosy typu DNP3 i IEC 60870 lze realizovat i bez nutnosti využití zabezpečeného tunelu technologie OpenVPN. To je výhodné zejména v případech, kdy jsou stanice RTU303xC provozovány v sítích mobilních operátorů, kteří realizují šifrování komunikace formou privátní APN sítě. Nový firmware nabízí i nové funkční bloky pro statistické funkce a pro správu stavu modulu. Nově lze tak modul například řízeně vypnout nebo restartovat.

Dny teplárenství 700 x 200 px

Napsat komentář