Technologie řízení výkonu elektromotoru prostřednictvím chytrého telefonu

Datum 18.05.2019

Automobilka Kia oznámila dokončení vývoje ‚technologie nastavování výkonových parametrů na základě spárování chytrého telefonu s elektromobilem‘, umožňující uživatelům přizpůsobovat klíčové funkce prostřednictvím aplikace v chytrém telefonu – uvedená inovace je v tomto odvětvím naprostou novinkou.

  • Díky technologii může řidič prostřednictvím svého chytrého telefonu uzpůsobovat sedm klíčových výkonových parametrů
  • Možnost sdílení uživatelských nastavení online; ochrana informací pomocí technologie blockchainu
  • Plán zavést technologii v budoucích modelech značky Kia

Řidiči mohou pomocí uvedené technologie uzpůsobovat sedm výkonnostních parametrů: nejvyšší točivý moment elektromotoru, funkce zapalování, zrychlování a zpomalování, intenzitu rekuperačního brzdění, maximální rychlostní omezení, odezvu a využití energie pro soustavu klimatizace.

Podíl elektromobilů na trhu soustavně roste, zejména v oblasti půjčoven nebo sdílení automobilů, a tak nová technologie umožní řidičům stáhnout si svůj profil ze serveru a následně svá uživatelská nastavení použít v libovolném elektromobilu, za jehož volant se chystají usednout.

Aplikace též nabízí optimalizovaná nastavení pro zadaný cíl na základě analýzy zbývající vzdálenosti a požadavků na spotřebu energie. Rovněž dokáže nabídnout dynamičtější odezvu s doporučenými nastaveními výkonu přímo na míru.

Sedadlem řidiče to však nekončí; uživatelé mohou svá vlastní nastavení sdílet online a též si vyzkoušet specifická nastavení jiných uživatelů. Zákazníci dále mohou aplikovat nastavení doporučená automobilkou v závislosti na stavu cest, od venkovských silnic přes centra měst až po horské masivy.

K zabezpečení uživatelských nastavení během jejich odesílání a sdílení na serveru bude automobilka Kia využívat technologii blockchainu.

Při odesílání a sdílení vlastních nastavení tak systém šifruje klíčové výkonnostní parametry v síti blockchainu tak, že vytváří nové bloky dat a ukládá je do distribuovaného datového úložiště, čímž zamezuje neoprávněné manipulaci s daty.

‚Technologii nastavování výkonových parametrů na základě spárování chytrého telefonu s elektromobilem‘ od značky Kia je možné realizovat jen díky specifickým vlastnostem elektromobilů, kterými se liší od vozidel se spalovacím motorem.

Bezemisní vozidla nabízejí jedinečnou svobodu ve prospěch potěšení za volantem, neboť úpravy výkonových parametrů nemají dopad na životní prostředí. Elektromobily proto jako takové dávají řidičům větší prostor k využití podobných technologií.

Jelikož značka Kia má v plánu do roku 2025 uvést 16 nových elektrifikovaných modelů, včetně pěti hybridů (HEV), pěti plug-in hybridů (PHEV), pěti elektromobilů (EV) a jednoho modelu na palivové články (FCEV), je předpoklad, že technologie bude implementována postupně do všech budoucích modelů značky Kia s alternativním pohonem.

 

Dny teplárenství 700 x 200 px

Napsat komentář