Vyšší dodávky elektřiny v Japonsku

Datum 24.05.2019

Společnost ABB oznámila, že získala významnou zakázku na dva bloky systémů frekvenčních měničů, a to v Japonsku v rámci projektu Higashi-Shimizu od společnosti Chubu Electric Power Co., Inc. („Chubu Electric“). Zakázka je určena pro společný podnik Hitachi a ABB nazvaný Hitachi ABB HVDC Technologies, Ltd.

Systém, který bude v tomto projektu dodán, používá k přenosu elektrické energie HVDC (technologie vysokonapěťového stejnosměrného přenosového spojení) s využitím měniče napětí VSC. Umožňuje propojení systémů s různými frekvencemi díky změně střídavého proudu na stejnosměrný. Hitachi tento systém vytvoří s využitím měniče střídavého proudu na stejnosměrný, který kombinuje řídicí a ochranný systém ABB s převodníkovým transformátorem Hitachi, na základě strategického partnerství s ABB.

Technologie HVDC je vysoce efektivní alternativou k přenosu velkého množství elektrické energie prostřednictvím střídavého proudu. Kromě vyšší efektivity se vyznačuje i nižšími ztrátami elektřiny. HVDC umožňuje bezpečné a stabilní propojení elektrických sítí, které fungují na různém napětí a frekvencích (tedy jsou asynchronní). HVDC také nabízí okamžitou a přesnou kontrolu toku výkonu a může zvýšit kapacitu sítě se střídavým proudem díky stabilizačním prvkům.

Projekt Higashi-Shimizu posílí propojení mezi 50Hz sítí ve východním Japonsku a 60Hz sítí v západním Japonsku. Očekává se, že se díky tomu výrazně posílí a usnadní přenos elektřiny a zvýší se spolehlivost.

Japonská Organizace pro meziregionální koordinaci provozovatelů přenosových technologií, která dohlíží na výměnu elektřiny mezi jednotlivými společnostmi, prosadila prioritní projekt, který má zlepšit kapacitu propojení mezi 60Hz oblastí, kterou provozuje Chubu Electric, a 50Hz oblastí, kterou obsluhuje Tokyo Electric Power Company („TEPCO“), a to ze současných 1200 MW na 3000 MW. Chubu Electric vyvíjí významný projekt na zvýšení kapacity propojení u měnírny Higashi Shimizu z 300 MW na 900 MW s plánovaným zahájením provozu v hospodářském roce 2027.

„HVDC projekt Higashi-Shimizu je velmi důležitý pro náš společný podnik zaměřený na technologie HVDC, který jsme založili v Japonsku v roce 2015. Naše světová průkopnická technologie HVDC ve spojení s projektovými možnostmi Hitachi výrazně posílí japonskou rozvodnou síť, a tak přinese japonským spotřebitelům i společnosti obecně viditelné výhody,“ uvedl Claudio Facchin, prezident divize energetiky ve společnosti ABB.

ABB poskytne své systémové inženýrství, technologii VSC zvanou HVDC Light®, digitální řešení s osvědčeným řídicím a ochranným systémem ABB Ability MACH™. Dva nové back-to-back bloky po 300 MW budou instalovány v již existujícím prostředí s již fungující HVDC back-to-back technologií.

Společnost ABB byla průkopníkem na poli HVDC a nadále zůstává světovým lídrem, co se této vysoce účinné technologie týče. Realizovala už více než 120 HVDC projektů po celém světě.

Společný podnik – Hitachi ABB HVDC Technologies, Ltd. Je zaměřený na technologie vysokonapěťového stejnosměrného přenosu (HVDC) v Japonsku. Byl založen v roce 2015. Hitachi vlastní 51 % společného podniku a ABB 49 %. Společnost sídlí v Tokiu a nabízí v projektech HVDC nejnovější technologie ABB, přičemž Hitachi je prémiovým dodavatelem a plně zodpovídá za všechny aspekty systému stejnosměrného proudu od návrhů přes technické provedení po dodání vybavení a poprodejní servis. Cílem je podporovat široký rozsah japonských rozvodných soustav elektrické energie díky kombinaci prodejní sítě, know-how v projektovém řízení a procesů řízení kvality, které přináší Hitachi, s nejmodernějšími technologiemi HVDC a systémovou integrací ABB. V prosinci 2018 společnost ABB oznámila, že přenechá 80,1 % akcií ve své divizi energetiky 11 miliard $ společnosti Hitachi. Transakce by měla být dle očekávání dokončena v prvním pololetí roku 2020.
ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) je technologický lídr a průkopník s rozsáhlou nabídkou výrobků, služeb a řešení pro digitální průmysl. V návaznosti na více než 130letou tradici inovací dnes společnost ABB stojí v čele digitalizace průmyslu, podporována čtyřmi obchodními jednotkami s vedoucím postavením na trhu a výraznou orientací na zákazníka (Elektrotechnika, Průmyslová automatizace, Pohony, Robotika a Automatizace) a společnou digitální platformou ABB Ability™. Stávající obchodní jednotka Energetika se v roce 2020 spojí se společností Hitachi. ABB působí ve více než 100 státech a má přibližně 147 000 zaměstnanců. www.abb.com.
Dny teplárenství 700 x 200 px

Napsat komentář