S napětím sledujeme nejnovější trendy a proud informací posíláme k vám…

Raveo stories: Frameless motory a jejich aplikace

Datum: 31.05.2019

frameless2_0

Takzvané frameless (bezrámové) servomotory otevírají velké množství nových možností při návrhu pohonů, které mohou být součástí vašich zařízení.

VYSOKÉ VÝKONY V KOMPAKTNÍCH ROZMĚRECH

Bezrámové motory (direct drive) se skládají ze statoru a rotoru, které jsou vsazeny do sestavy stroje. Díky tomu je rotor motoru přímo spojen s hnanou sestavou a není zde žádný mechanický prvek přenášející krouticí moment z motoru. Eliminace mechanických elementů přináší nesporné výhody:

  • podstatně nižší odezvu celé sestavy,
  • významně nižší ztráty výkonu,
  • menší velikost a zástavbové rozměry,
  • bezvůlové provedení,
  • kompaktní rozměry.

Zároveň také dochází ke snížení odezvy, která tak dovoluje Vašemu stroji rychleji a přesněji reagovat, čímž je zvýšena celková efektivita stroje a také rychlost výroby.

Bezrámové motory mohou být rovněž navrženy k poskytnutí vysoké torzní tuhosti při velmi kompaktních zástavbových rozměrech a zachování nízké váhy. U aplikací, kde je důraz především na minimální zástavbové rozměry, nízkou váhu a vysoký výkon jsou frameless motory ideální volbou. Bonusem je také energetická nenáročnost a úspora energie.

Jak je zmíněno výše, většina aplikací uvažovaných pro zabudovaný design motoru je přímý pohon, kdy je motor připojen přímo k zátěži. Díky tomuto řešení se eliminují spojky, řemeny a řemenice, převodovky a další mechanické komponenty. Tím odpadá starost o náročné systémy údržby, dochází ke zlepšení provozuschopnosti, nejen z hlediska spolehlivosti komponent, ale i odstávek. Dále se zvýší účinnost celého zařízení, což ve výsledku znamená úsporu nákladů.

ROBOTIKA, AUTOMATIZACE A DALŠÍ

Nejčastější aplikace, kde je možné se setkat s použitím tohoto typu motorů jsou:

  • robotika: robotická ramena, robotické klouby, roboti, coboti;
  • automatizace: stabilizační a gyroskopické systémy, automatizace výrobních linek, tiskařské stroje aj.

INTUITIVNÍ INSTALACE A NASTAVENÍ

Výkonnostní faktory nejsou jediným důvodem, proč si vybrat právě tento typ pohonu. Výběr bezrámového motoru neznamená, že budete muset měnit dynamiku, nebo konstrukci vašeho stroje. Rotor a stator nevyžadují žádné speciální tolerance pro váš mechanismus – můžete použít svůj standardní design a užít této komponenty stejně tak, jako byste použili jakýkoliv jiný motor. Celkový ukazatel házavosti rotující hřídele je více tolerantní s ohledem na rotor než to, co je vyžadováno pro samotnou hřídel. Část statoru je stacionární a upevněná v pouzdru. Pro upínání a celkové sestavení pohonu existuje několik variant.

Kompletní informace naleznete zde na našich webových stránkách nebo se přímo obraťte na naše specialisty, kteří vám sdělí všechny požadované informace.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

sedmnáct − 2 =