Nové pantografy pro elektrobusy

Datum 23.07.2019

Rozšíření řady nabíjecích řešení pro udržitelnou městskou dopravu zahrnuje také nově automatizovaný pantograf, jehož provoz byl zahájen ve švédském Stockholmu.

Trh s elektrobusy významně roste a podle předpovědí by měl jejich podíl celosvětově činit 16,6 procenta v roce 2025. Společnost ABB i proto spustila poslední verzi svého portfolia elektrobusů s názvem Panto Up. Nový pantograf byl představen na veletrhu veřejné dopravy UITP ve švédském Stockholmu a nabízí flexibilní a efektivní, plně automatizované nabíjecí řešení větší flotily vozů. Z důvodu úspory prostoru byl zvolen právě pantograf se střešní dobíjecí “trolejí”.

Přes noc se nabíjí až tři elektrobusy

Panto Up v kombinaci se sekvenčním nabíjecím systémem od ABB je konceptem s jednoduchou instalací, který umožňuje paralelní nabíjení tří elektrobusů přes noc s rozsahem příkonu 50-150kW na jeden vůz. Panto Up disponuje také příkonem 150-600kW pro “příležitostné nabíjení” na konečných zastávkách v průběhu dne. Zajišťuje tak ideální řešení pro bezemisní městskou hromadnou dopravu s nulovým vlivem na požadavky běžného provozu.

“Jako jednička na trhu v dobíjecích zařízeních je naším úkolem podporovat obchod inovativními nápady a odbornými znalostmi tak, abychom proměnili současný stav dopravy v její udržitelnou podobu,” říká Frank Muehlon, ředitel divize ABB pro globální nabíjecí systémy. “Panto Up je klíčovým mezníkem naší cesty v automatickém dobíjení směrem k obecně dostupné možnosti pro provozovatele, jež si přejí snížit svou emisní stopu, minimalizovat náklady a získat větší kontrolu nad výkonností svého vozového parku.”

Elektrobusy pro celý svět

Panto Up doplňuje portfolio elektrobusů vybavených firmou ABB, které zahrnuje řešení konektorového nabíjení v rozsahu od 24kW DC Wallbox při výkonu 1000V a 50kW, dále Terra 54 HV s výkonem od 1000V do 350kW s tekutinou chlazenými kabely. Zahrnuje také instalované zařízení Panto Down, které je založené na otevřeném rozhraní pro nabíjení elektrobusů.

“S pokračujícím rozvojem portfolia společnosti ABB jsme schopni dostát rozmanitým požadavkům všech provozovatelů hromadné dopravy na světě, a to bez ohledu na velikost jejich vozového parku. Potřeba zavádět opatření vedoucí k udržitelné městské mobilitě je pochopitelná a my jsme skutečně hrdí, že umožňujeme přechod s našimi průběžnými inovacemi v oblasti dopravy,” dodává Muehlon.

ABB prodala již 10 500 rychlonabíječek v 73 zemích

Součástí portfolia digitálních řešení ABB AbilityTM, které Panto Up využívá, jsou také možnosti nástrojů vzdálené diagnostiky a řízení. Tyto pokročilé služby umožňují včasnou aktualizaci zařízení, okamžitou reakci na problémy a poskytují také vynikající statistiky o průběhu nabíjení. ABB v současnosti patří mezi světové lídry v oblasti infrastruktury elektrovozidel a nabízí širokou škálu nabíjecích modulů a elektrických řešení pro e-auta, elektrobusy a hybridní autobusy, stejně jako pro lodě a vlaky. ABB zahájila své aktivity na trhu elektrického dobíjení v roce 2010, dodnes prodala více než 10 500 rychlonabíjecích zařízení ABB DC v 73 zemích.

Časopis Fortune nedávno zařadil společnost ABB na seznam firem, které “mění svět”, a to vzhledem k trendům a inovacím v oblasti e-mobility a nabíjení elektrovozů. Společnost také rozšiřuje svůj závazek podpory budoucnosti chytré a udržitelné mobility z pozice generálního partnera šampionátu ABB FIA formule E a jako oficiální partner dobíjení na závodech Jaguar I-PACE eTROPHY.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) je technologický lídr a průkopník s rozsáhlou nabídkou výrobků, služeb a řešení pro digitální průmysl. V návaznosti na více než 130letou tradici inovací dnes společnost ABB stojí v čele digitalizace průmyslu, podporována čtyřmi obchodními jednotkami s vedoucím postavením na trhu a výraznou orientací na zákazníka (Elektrotechnika, Průmyslová automatizace, Pohony, Robotika a Automatizace) a společnou digitální platformou ABB Ability™. Stávající obchodní jednotka Energetika se v roce 2020 spojí se společností Hitachi. ABB působí ve více než 100 státech a má přibližně 147 000 zaměstnanců. www.abb.com.
Dny teplárenství 700 x 200 px

Napsat komentář