S napětím sledujeme nejnovější trendy a proud informací posíláme k vám…

NASA se chystá těžit na zlatém asteroidu Psyche 16

Datum: 27.07.2019

canstockphoto-Volty

Až sedm set milionů miliard dolarů má, při současných cenách zlata, hodnotu asteroid Psyche 16. Ten má průměr 250 až 300 kilometrů a podle měření astronomů je plný zlata. Stačí si na něj jen zaletět a začít těžit.

A to je ten největší oříšek, nachází se totiž v hlavním pásu planetek mezi Marsem a Jupiterem. Vzhledem k tomu, že samotná cesta k Marsu, kterou plánuje Elon Musk v příštích pěti letech náme zabere zhruba půl roku, cesta k Psyche bude ještě podstatně delší.

Ve skutečnosti by to měl být pozůstatek planetky o průměru cca 500 km, který byl v minulosti bombardován tak silně, že ztratil svůj vnější obal, ovšem ne až tak silně, aby se rozpadlo i kovové jádro. Máme tu tak pravděpodobně před sebou převážně železné jádro protoplanety se zbytky silikátů na povrchu. Jedná se o nejtěžší známý asteroid typu M a celkově pak 11. nejtěžší spozorovaný asteroid.

Mise byla původně naplánována na rok 2023, ale tým Psyche přišel s plánem startu už v létě 2022, aby o čtyři roky později – v roce 2026 mohli na asteroidu přistát. Otázkou je, zda se jim podaří sondu včas postavit. Plány NASA v poslední době moc časově nevycházejí. Vesmírný dalekohled Jamese Webba už měl být minulý rok ve vesmíru, nebude ale dříve než na jaře 2021.

Kategorie asteroidů

  • C – bohaté na uhlík
    • Asi 75% všech známých asteroidů spadá do této kategorie. Složení je uhlík, železo a některé další sloučeniny, díky kterým je podobný meteoritům kamenitého typu. Albedo (poměr dopadajících paprsků k celkově odraženým) u tohoto typu je mezi 0,03 – 0,1, což znamená, že tento typ asteroidu je extrémně tmavý
  • S – bohaté na křemík
    • Tento typ je pozorován u asi 17% známých asteroidů ve sluneční soustavě. Jeho povrch je tvořen niklem a železem s křemičitany železa a křemičitany hořečíku. Albedo tohoto typu je kolem 0,1 – 0,22.
  • M – metalické složení
    • Poslední ze tří hlavních typů zastupuje zbývající procento známých asteroidů ve sluneční soustavě. Obvykle se skládá z čistého niklu a železa s albedem 0,1-0,18, což je velmi podobné typu S.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

dvanáct + 6 =