NASA se chystá těžit na zlatém asteroidu Psyche 16

Datum 27.07.2019

Až sedm set milionů miliard dolarů má, při současných cenách zlata, hodnotu asteroid Psyche 16. Ten má průměr 250 až 300 kilometrů a podle měření astronomů je plný zlata. Stačí si na něj jen zaletět a začít těžit.

A to je ten největší oříšek, nachází se totiž v hlavním pásu planetek mezi Marsem a Jupiterem. Vzhledem k tomu, že samotná cesta k Marsu, kterou plánuje Elon Musk v příštích pěti letech náme zabere zhruba půl roku, cesta k Psyche bude ještě podstatně delší.

Ve skutečnosti by to měl být pozůstatek planetky o průměru cca 500 km, který byl v minulosti bombardován tak silně, že ztratil svůj vnější obal, ovšem ne až tak silně, aby se rozpadlo i kovové jádro. Máme tu tak pravděpodobně před sebou převážně železné jádro protoplanety se zbytky silikátů na povrchu. Jedná se o nejtěžší známý asteroid typu M a celkově pak 11. nejtěžší spozorovaný asteroid.

Mise byla původně naplánována na rok 2023, ale tým Psyche přišel s plánem startu už v létě 2022, aby o čtyři roky později – v roce 2026 mohli na asteroidu přistát. Otázkou je, zda se jim podaří sondu včas postavit. Plány NASA v poslední době moc časově nevycházejí. Vesmírný dalekohled Jamese Webba už měl být minulý rok ve vesmíru, nebude ale dříve než na jaře 2021.

Kategorie asteroidů

  • C – bohaté na uhlík
    • Asi 75% všech známých asteroidů spadá do této kategorie. Složení je uhlík, železo a některé další sloučeniny, díky kterým je podobný meteoritům kamenitého typu. Albedo (poměr dopadajících paprsků k celkově odraženým) u tohoto typu je mezi 0,03 – 0,1, což znamená, že tento typ asteroidu je extrémně tmavý
  • S – bohaté na křemík
    • Tento typ je pozorován u asi 17% známých asteroidů ve sluneční soustavě. Jeho povrch je tvořen niklem a železem s křemičitany železa a křemičitany hořečíku. Albedo tohoto typu je kolem 0,1 – 0,22.
  • M – metalické složení
    • Poslední ze tří hlavních typů zastupuje zbývající procento známých asteroidů ve sluneční soustavě. Obvykle se skládá z čistého niklu a železa s albedem 0,1-0,18, což je velmi podobné typu S.
Výstava Volty 700 x 200 px

Napsat komentář