Začala stavba největšího teleskopu na světě

Datum 12.10.2019

V loňském jarním čísle Voltů jsme se s vámi podělili o naše zážitky z návštěvy observatoří na nejvyšší havajské hoře Mauna Kea. Stavba TMT, tedy Thirty Meter Telescope, byla tehdy ve stádiu plánování a byla známá především nevolí původních havajských obyvatel, kteří ji odmítali. Část z nich se stále nedařilo přesvědčit a hrozilo, že stavba nakonec ani nezačne.

Letos v červenci havajský guvernér dočasně uzavřel přístup k vrcholu hory, aby stavební firmy mohly do této oblasti dostat potřebný materiál a dělníky. Práce na stavbě největšího teleskopu na světě tak mohla začít.

Mauna Kea je spící sopka na Velkém ostrově Havaje, která je pro domorodé Havajany velice posvátná a je nedílnou součástí havajských tradic. Shodou okolností je ale také ideálním místem pro astronomii.
Po čtyřech letech zpoždění stavby způsobené jak právními komplikacemi, tak protesty místních, rozhodl nejvyšší soud na Havaji, že stavební povolení TMT bylo platné a práce na observatoři mohou začít.
Teleskop za 1,4 miliardy dolarů má hlavní zrcadlo o průměru 30 metrů. Je navržen pro použití pokročilé spektroskopie a vylepšeného zobrazování pro pozemní pozorování vesmíru. Při pozorování vlnových délek od ultrafialového do infračerveného záření je TMT navržen tak, že jeho rozlišení je 12x ostřejší než Hubbleův vesmírný dalekohled.
V současné době astronomové z celého světa používají 13 dalekohledů, které jsou umístěny ve 12 zařízeních na vrcholu Mauna Kea nebo v jeho blízkosti. Toto místo, které je pro domorodé Havajany posvátné, je z mnoha důvodů velice výhodné pro observatoře jako je právě TMT. V ohromující nadmořské výšce 4 050 metrů nad mořem je atmosféra nad vrcholkem extrémně suchá, což je ideální pro měření infračerveného a submilimetrového záření. Výjimečně stabilní atmosféra a málo mraků umožňují detailní pozorování vesmíru. Navíc jsou observatoře poměrně dost daleko od města a jeho světelného smogu.
Třicetimetrové zrcadlo se bude skládat ze 492 segmentů, z nichž každý bude ovládán adaptivní optikou. Samotná kopule bude veliká úctyhodných 60 metrů.
Výstava Volty 700 x 200 px

Napsat komentář