Komponenty pro KNX síť od MEAN WELL

Datum 14.10.2019

Na rozšiřující se oblibu instalovat do budov a domů automatizované prvky pro osvětlení, vytápění, klimatizaci nebo řízení stínění oken tchajwanský výrobce spínaných zdrojů reaguje doplňováním řady výrobků pro KNX/EIB řešení. Následující ucelený přehled výrobků pro KNX aplikace od MEAN WELL je podkladem pro orientaci nejen projektantů KNX řešení, ale i montážních pracovníků, kteří v koncové fázi síť KNX instalují.

KNX napájecí zdroje sběrnice

Pro stabilní a spolehlivé napájení sběrnice KNX jsou v nabídce MEAN WELL dva typy zdrojů v provedení na DIN lištu o výkonu 20 W a 40 W. Oba typy splňují požadavky pro napájení KNX sběrnice co do hladiny napětí, liší se maximálním výstupním prou-dem. Menší typ má výstupní proud 640 mA – lze na něj připojit až 64 zařízení a na DIN liště obsazuje 3 pozice. Výkonnější typ dodá až 1 280 mA (max. 256 připojených zařízení) a na DIN liště obsadí 4 pozice. Tyto zdroje jsou SELV, mají velmi nízkou vlastní spotřebu bez zatížení (<0,5 W pro 20 W typ). Zdroje obsahují ochrany proti přetížení typu omezení proudu a také ochranu před přepětím na výstupu. Tlačítkem na předním panelu zdrojů lze provést reset KNX sběrnice. U nejvyššího modelu LED indikátory informují o stavu napětí sběrnice, správné hladině vstupního AC napětí, provozu/poruše sběrnice a také o vnitřní teplotě zdroje. Oba zdroje jsou testovány továrním zahořením pro maximální budoucí spolehlivost.

KDA-64 KNX/DALI rozhraní

Rozhraní zabezpečuje překlad KNX telegramů na DALI formát pro řízení osvětlení LED zdrojů disponujících DALI vstupem, které jsou u MEAN WELL v široké nabídce výkonů a provedení. K rozhraní v provedení na DIN lze připojit až 64 DALI prvků, přičemž integrovaný zdroj současně DALI sběrnici napájí. Přehledný LCD slouží pro kontrolu stavu DALI prvků, popř. pro praktickou ruční konfiguraci tlačítky, pokud není možné konfiguraci provádět standardním způsobem přes webový prohlížeč. Kapacitně obslouží rozhraní KDA-64 až 16 skupin DALI prvků s až 16 variabilními scénami stmívání. Připojení k ethernetu např. z routeru je realizováno pomocí RJ45, kam může být také rovnou připojena KNX sběrnice. O stavu sítě KNX informuje LED.

KAA-8R vícenásobný spínač řízený z KNX

Jednotka obsahuje 8 kanálů, je tedy schopna spínat až osm prvků (zapnout/vypnout) nebo čtyři při řízení směru chodu akčních členů stínění. Nastavení probíhá přes software ETS5.0, kde stačí v databázi KNX jednoduše vyhledat sadu dat pro jednotku. Softwarově tak lze programovat adre­sy a časování zabudovaných relé spínajících např. LED zdroje, vytápění, klimatizace, motorky žaluzií nebo prvků automatického stínění (až 16 A, činná, induktivní, kapacitní zátěž). Pro možnost konfigurovat jednotku fyzicky na místě jsou k dispozici tlačítka. Napájení probíhá ze sběrnice KNX, takže spínací jednotka KAA-8R nevyžaduje přídavné napájení.

KAA-4R4 řízení stmívatelných LED zdrojů

Modulem lze na síti KNX obsluhovat na 4 kanálech nejen zapínání LED zdrojů, ale řídit i jejich jas napětím 0~10 V. V případě, že nejsou zdroje vybaveny funkcí stmívání do nuly napětím 0~10 V (dim-to-off), lze je řídit napětím 1~10 V a použít pro jejich vypnutí zabudovaná relé (až 10 A zátěž). Pro komfortní průběh lze zvolit lineární nebo logaritmické stmívací křivky. Možnost ručního ovládání výstupů modulu tlačítky je praktická během instalace nebo následné úpravy nastavení v místě aplikace. Modul KAA-4R4 umožňuje programovat i časy scén a je napájen z KNX sběrnice při příznivé vlastní spotřebě do 250 mW.

KSI-01U KNX/USB

Tato jednotka zajišťuje obousměrnou komunikaci mezi PC a KNX prvky. Propojení s PC je pomocí standardního USB kabelu. Počítačem tak lze řídit, adresovat nebo měnit konfiguraci prvků připojených na KNX sběrnici. O stavu KNX sítě informují vizualizační a diagnostické nástroje. Použití jednotky KSI je univerzální na více platformách díky podpoře ovladače ve windows i linux. Výhodnou funkcí jednotky KSI-01U je podpora dlouhých zpráv (220 Bytů, APDU).

KSR-01P KNX IP/TP router

KSR rozhraní mezi IP standardem a sítí KNX net je vlastně KNX IP/TP router s možností adresace všech prvků na KNX sběrnici. Napájení je zajištěno automaticky ze sběrnice KNX (odběr do 20 mA), takže externí zdroj není potřeba. Zabudovaná detekce chyb komunikace informuje o správném přenosu dat. Upgrade firmware lze snadno provést přes webový prohlížeč a instalace je urychlena díky technologii UpnP. Dle hierarchie sítě lze nastavit v tabulce konfigurátor filtrů, což dovoluje softwarové oddělení bloků KNX sítě. Pomocí ETS software lze pohodlně konfigurovat KNX síť, včetně možnosti individuálně přistupovat pomocí funkce přímého spojení k prvkům (tunneling). Pro indikaci stavů slouží LED informující o aktivitě IP sítě, KNX podsítě, aktuálně posílaných telegramech (včetně poruchy přenosu) nebo přítomnosti filtru zpráv.

KSC-01L oddělovač/repeater s filtrací

KNX prvek KSC-01L slouží jako IP/TP oboustranný vazební člen s možností konfigurace filtru zpráv. Lze jej nastavit jako repeater pro plnou propustnost dat mezi dvěma hierarchickými bloky KNX sítě s výhodou galvanického oddělení vstupů a výs-tupů. Konfigurace parametrů, navíc s možnostmi nastavení opakování, potvrzování příjmu atd., je možná přes webový prohlížeč. Napájení prvku probíhá z KNX sběrnice (odběr do 10 mA). Komponenty KNX pro řízení budov doplňují širokou nabídku napájecích zdrojů, které tchajwanský výrobce MEAN WELL za více než 35 let své působnosti úspěšně uvedl na trh, jsou zárukou spolehlivosti napájení na celém světě.

Autor: Libor Machan, AKAM s.r.o. www.mean-well.cz
Dny teplárenství 700 x 200 px

Napsat komentář