Český stát prodal papírnu na Balkáně. Vipap Videm Krško ale dál zůstává v tuzemských rukou

Datum 23.11.2019

Skupina českých investorů sdružená pod hlavičkou společnosti RIDG Holding získala slovinskou papírnu Vipap Videm Krško. V podniku s téměř 400 zaměstnanci a tradicí sahající až do roku 1939 odkoupila od Ministerstva financí České republiky 96,5 procenta akcií. Zbylý podíl 3,5 procenta drží přímo sama papírna.

  • Konsorcium RIDG Holding koupilo od Ministerstva financí ČR 96,5 procenta akcií ve slovinské papírně Vipap Videm Krško. 
  • Podnik s roční produkcí 200 tisíc tun především novinového, magazínového a obalového papíru mění majitele po jedenácti letech. 
  • Noví vlastníci plánují výrobu papíru na východě Slovinska restrukturalizovat a investovat do její modernizace. 
  • Celková hodnota transakce přesáhla čtvrt miliardy korun.

Ve Vipapu vidíme obrovský nevyužitý potenciál. Přicházíme jako investor, jehož cílem je inovace a posílení produktového portfolia, modernizace výroby, zavedení funkčních standardů řízení a stabilizace společnosti. Za tímto účelem posilujeme ve spolupráci se současným managementem náš tým o přední evropské odborníky na klíčové oblasti,“ uvedl zástupce akcionářů RIDG Holding Pavel Svoreň.

Vipap Videm Krško patří mezi největší slovinské výrobní společnosti a exportéry. Kromě novinového papíru dodává na trhy také papír určený k výrobě obalů. Její produkci odebírá stabilní portfolio klientů zejména v Itálii, Maďarsku, Rakousku, Německu a v oblasti Jaderského moře, kde jí patří vedoucí pozice na trhu.

 „V posledních dvou letech společnost výrazně zlepšila hospodaření. Dosažený růst obratu, zvýšení přidané hodnoty a marže EBITDA jsou výchozím bodem pro stabilní hospodaření v budoucnosti. Orientace společnosti směrem ke zvyšování podílu výnosnějších recyklovaných obalových papírů se potvrdila jako správná. Dokončením čtyřletého procesu finanční a vlastnické transformace se nyní vytvořily podmínky pro uplatnění nové strategie a vize, která společnosti umožní stát se konkurenceschopnější na trhu specializovaných druhů papíru, kde do budoucna vidíme příležitost ke zvýšení podílu na trhu,“ dodala ředitelka VIPAP VIDEM Krško Jožica Stegne.

Česká stopa se ve Vipap Videm Krško objevila poprvé v roce 1996, kdy papírnu koupil ostravský holding ICEC. Akcie později přešly na banku IPB a následně ČSOB. Po její privatizaci vlastnila papírnu Česká konsolidační agentura, od níž správu podniku převzalo Ministerstvo financí České republiky.

Skupina RIDG Holding je konsorciem společností Portiva, Rutherford ID, Investiční klub a KRPA Holding. Vlastníci jsou dlouhodobými a zkušenými investory v oblastech papírenství, energetiky, nemovitostí, developmentu, výroby a technologií s podnikatelskou historií od roku 1994.  Aktiva společností sdružených pod hlavičkou RIDG Holding dosahují 8 mld. korun.

Dny teplárenství 700 x 200 px

Napsat komentář