S napětím sledujeme nejnovější trendy a proud informací posíláme k vám…

Kryogenní skenovací mechanismus pomůže vědcům zkoumat evoluci galaxií

Datum: 18.12.2019

SPICA

ABB Canada získala kontrakt ve výši 1,75 milionu dolarů na vývoj skenovacího mechanismu pro Kanadskou kosmickou agenturu (CSA), který by mohl přispět k průzkumu vesmíru.

Kryogenní skenovací mechanismus se může stát součástí mise Vesmírného infračerveného teleskopu pro kosmologii a astrofyziku (SPICA). Pokud tento projekt zvítězí ve výběrovém řízení, bude vesmírný teleskop vypuštěn na oběžnou dráhu v roce 2032 a jeho úkolem bude zkoumat fyzikální aspekty vzniku hvězd a růstu černých děr.

Většina energie vyzařované hvězdami a černými dírami ve středu galaxií je absorbována prachem, skrz který prochází pouze vzdálené infračervené záření. To znamená, že infračervený teleskop je nejlepším nástrojem k analýze toho, co se děje za touto prachovou clonou. Skenovací mechanismus ABB umožní zrcadlům spektrometru přesný pohyb pomocí laserového systému. Teleskop citlivý na střední a dlouhovlnnou oblast infračerveného záření poskytne více informací o distribuci energie světla a fyzikálních jevech, k nimž dochází ve vzdálených galaxiích.

ABB na špici vývoje infračervené technologie

Nejtěžším úkolem při vývoji skenovacího mechanismu je zajistit, aby přežil vesmírné vakuum i vibrace při startu rakety a aby správně fungoval při provozní teplotě -269 ° C včetně kompenzace odchylek způsobených mikro vibracemi, a to při zachování poziční stability s přesností na stotisícinu milimetru.

„Společnosti ABB umožňuje vědcům z celého světa pracovat se špičkovou technologií v oblasti infračervené spektroskopie. Technologie ABB jsou na špici vývoje infračervené technologie, co se týče inovací, spolehlivosti a výkonu,“ uvedl Marc-André Soucy, ředitel ABB pro kosmický průmysl. „Máme přes 45 let zkušeností s Fourierovými spektrometry a optickými přístroji, takže jsme se ochotně ujali výzvy a těšíme se na úspěšnou spolupráci s Kanadskou kosmickou agenturou.“

Dlouhodobá spolupráce s NASA

Mise vesmírného teleskopu SPICA je jedním z projektů navržených pro Evropskou kosmickou agenturu (ESA) ve spolupráci s Japonskou agenturou pro průzkum vesmíru (JAXA).

ABB má dlouholeté zkušenosti s vývojem a výrobou nástrojů pro výzkum vesmíru. Společnost ABB dodala například přístroj ACE-FTS pro kanadský vědecký satelit SCISAT, který pomáhá sledovat dlouhodobé změny složení zemské atmosféry z vesmíru. NASA má interferometry ABB na palubě nejnovější generace orbitálních meteorologických satelitů (JPSS), která zpřesňuje předpověď počasí až na sedm dní. Interferometry ABB jsou rovněž na palubě japonských satelitů GOSAT 1 a 2, kde s vysokou přesností monitorují stálý nárůst skleníkových plynů po celé planetě i místa, která nejvíce přispívají k znečištění.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

16 + 17 =