Tesla podala patent na vylepšenou baterii

Datum 31.12.2019

Společnost Tesla podala, podle webu Electrek, nový patent na vylepšenou baterii. Nový mezinárodní patent s názvem „Dioxazolony a nitrilové siřičitany jako přísady elektrolytu pro litium-ionové baterie“ byl podán prostřednictvím dceřiné společnosti Tesla Motors Canada.

Nová technologie má fungovat jak pro elektrická vozidla, tak také jako baterie pro uchovávání elektřiny určené pro distribuci v síti. Cílem Tesly je zlepšit nabíjecí bateriové systémy pomocí chemie. Tesla v popisu patentu uvádí, že ten pojednáva o nových bateriových systémech s menším počtem přísad v elektrolytu, které se můžou použít pro různé aplikace skladovaní energie. Například v automobilech a síťových úložištích energie. Doposud Tesla používá jiné typy baterií do svých automobilů a jiné typy pro skladování energie u fotovoltaických parků nebo fotovoltaik umístěných na střechách domů.

Baterie od Tesly umožňují ujet s modelem S až 600 kilometrů. Na to stačí 100 kWh energie uložené v bateriovém podvozku vozidla. Pro Teslu je životně nezbytné, aby pokračovala ve vývoji lepších a účinnějších baterií a udržovala si tak neustálý náskok před konkurencí, která bude v příštím roce již podstatně větší než tomu bývalo v minulých letech. Tesla dodává, že nová bateriová chemie zlepšuje výkon a životnost li-ion baterií, přičemž zároveň snižuje náklady v porovnání s jinými bateriovými systémy.

Patent charakterizuje skladování energie při vysokých teplotách a dlouhodobé cyklické výkonnosti díky využití monokrystalických NMC katod (sloučeniny niklu, manganu a kobaltu) a nového pokročilého elektrolytu. Zajímavostí je, že Tesla používá ve svých elektromobilech baterie, které tvoří NCA (Nickel Cobalt Aluminum Oxide) články. NMC články v jejím autech by tak byly novinkou. Tento typ článků přitom běžně najdeme v bateriích elektromobilů od jiných výrobců.

Nejnovější patent společnosti Tesla, týkající se baterií, je zřejmě dalším důkazem toho, že společnost chystá v této oblasti něco většího. Zdá se přitom, že ten navazuje na patent z února, ve kterém se zmiňují 2 nové přísady a vylepšení baterií ve stejných oblastech jako v případě aktuálního patentu. Tesla v tomto roce již oznámila práce na tzv. Million Miles Battery, tj. baterie s životností 1 600 000 km (milionu mil). Na trhu se má tato nová baterie objevit již v roce 2020!

FOTO: Tesla Canada

 

Výstava Volty 700 x 200 px

Napsat komentář