Vynálezce kolaborativního robota navštívil Českou republiku

Datum 30.01.2020

Expert na robotiku, investor a jeden ze zakladatelů dánské společnosti Universal Robots vystoupil v rámci konference Roboty 2020 v Brně. Esben Østergaard je držitelem ocenění Engelberger Robotics Award, která je ve světě robotiky považována za Nobelovu cenu. Na konferenci pohovořil o začátcích společnosti Universal Robots, vývoji kolaborativní automatizace a v neposlední řadě také o jeho pohledu na budoucnost robotiky. 

Společnost Universal Robots založil Esben Østergaard v roce 2005 společně se dvěma kolegy z Jihodánské univerzity v Odense – Kristianem Kassowem a Kasperem Støyem, kde pracoval jako vědecký pracovník. Østergaard a Kassow následně opustili svá zaměstnání na univerzitě, aby se mohli naplno věnovat nově založené společnosti. Po intenzivním vývoji společně v roce 2008 představili první model kolaborativního robota na světě – UR5. Za první dekádu své existence pak společnost prodala více jak 4 000 robotů a dosáhla zisku více než 100 milionů dolarů. 

Esben Østergaard rovněž vyvinul funkce pro kontrolu síly a bezpečnostní prvky, které zajišťují, že při kolizi robota s člověkem zastaví robot automaticky svou činnost a nezpůsobí žádná zranění díky omezení síly a točivého momentu. Tyto funkce eliminují potřebu dodatečné bezpečnostní infrastruktury u drtivé většiny současných aplikací robotů Universal Robots a jsou základem konceptu kolaborativní robotiky.

“Před založením Universal Robots byly průmyslové roboty velké stroje v oplocených klecích, o kterých si zaměstnanci mysleli, že jim vezmou práci. Tuto společnost jsme založili s cílem takové vnímání u lidí změnit, a uvést na trh uživatelsky přívětivé roboty, které naopak zaměstnancům od těžké práce ulehčí. Pokud jednoduché úkoly ve výrobě zastanou roboty, lidé se pak mohou namísto stále se opakující monotónní činnosti věnovat zdokonalování výroby, nebo lépe porozumět potřebám zákazníků a dodavatelů, což vede k růstu výroby a následné expanzi firmy. Viděli jsme obrovský potenciál uvést takový produkt jak v Dánsku, tak celosvětově“ vysvětlil svůj pohled na kolaborativní robotiku Østergaard.

V roce 2015 koupila Universal Robots americká společnost Teradyne za 350 milionů dolarů. Do března minulého roku byl Østergaard technickým ředitelem společnosti, ale rozhodl se rezignovat a založit společnost REInvest Robotics, která se zabývá investicemi do malých startupových projektů zaměřených na robotiku.

„Jsem přesvědčený o tom, že odvětví robotiky bude mít v horizontu 10 až 20 let větší velikost než IT. Prostřednictvím investic do inovativních startupových společností chci být i nadále součástí toho, jak roboty mění svět kolem nás a pomáhají lidem dokázat nevídané věci,“ dodal Østergaard. 

Sedmý ročník konference Roboty 2020 je prestižní akcí, na které se každý rok setkávají špičky tuzemského průmyslu a firem. Kromě ukázky novinek z oblasti robotiky se v rámci odborné sekce experti věnují také otázkám zavádění robotů, vlivu na zaměstnanost, či reálným aplikacím ve výrobních provozech. Konference se účastní také odborníci z nezávislých institucí, analytici i zástupci výrobních provozů.

Dny teplárenství 700 x 200 px

Napsat komentář