Udržitelnost výroby pomocí recyklace a repase tisíců starých robotů
24.07.2020ABB repasuje nejen roboty, ale i kontroléry a ovládací panely. Dává tak vyřazeným robotům šanci na d...
Datum 12.02.2020
Během lednového zasedání Světového ekonomického fóra 2020 byli světoví lídři svědky toho, jaké možnosti nabízí komunikace v reálném čase uskutečňovaná prostřednictvím telekomunikačního standardu 5G. V kongresovém centru ve švýcarském Davosu vyrýval kolaborativní robot YuMi® do pískové formy vzkaz, který ve stejné chvíli replikoval druhý robot YuMi® umístěný 1,5 kilometru daleko.
Simultánní činnost umožní 5G síť společnosti Swisscom za podpory technologií firmy Ericsson. Činnost robotů bylo možné v reálném čase sledovat v obou lokalitách na video obrazovkách. Základní technologie, potřebné pro propojení strojů pomocí mobilní sítě 5G, vyvinuly společnosti ABB a Ericsson v rámci dlouholeté technické spolupráce.
„Bezdrátové technologie využívající 5G sítě usnadňují připojení robotů ke cloudu a snazší komunikaci se systémy v továrně. Umožňují tak rychlejší přístup k více informacím a lepší rozhodování, protože dokážou pracovat s daty v reálném čase a tím pádem zlepšit efektivitu a spolehlivost celého výrobního cyklu. Nahradíme-li tradiční komunikaci pro drátech mobilními sítěmi ve standardu 5G, dojde také k výraznému navýšení flexibility výroby,” vysvětluje Sami Atiya, prezident ABB jednotky Robotika a automatizace výroby.
„Technologická partnerství v rámci 5G uzavíraná mezi různými odvětvími, vládami a společnostmi jsou klíčem k dalšímu rozvoji digitální ekonomiky. Takováto partnerství vítáme a zapojujeme se do nich, protože nám dávají možnost realizovat nové digitální příležitosti s přínosem pro globální ekonomiku, národní ekonomiky i výrobní podniky všech velikostí,“ potvrdil Börje Ekholm, prezident a CEO společnosti Ericsson.
„Při prezentaci, kterou jsme společně připravili, byla využita naše živá 5G síť v Davosu. Chtěli jsme tak ukázat, jaké možnosti a schopnosti nabízí 5G síť pro výrobu a robotiku. Nastal čas vstoupit do světa 5G,” dodal Urs Schaeppi, generální ředitel společnosti Swisscom.
Pomocí technologie 5G uvedené společnosti otvírají cestu k maximální flexibilitě strojů ve výrobních závodech. Díky 5G sítím se využívání a provoz velkého množství zcela autonomních strojů a robotů stane realitou.
Obrovskou výhodou 5G sítě v průmyslovém prostředí je fakt, že umožňuje řízení více strojů jedním pracovníkem v centrále (namísto řízení každého stroje zvlášť). Tím se výrazně snižují náklady na řízení a údržbu OT/IT systémů na globální bázi.
ABB se trvale zapojuje do rozvoje autonomní průmyslové výroby ve všech zákaznických segmentech. Jako první na světě umožnila na konci roku 2018 provoz dálkově ovládaného trajektu v helsinském přístavu. 5G síť představuje technologii, která nejenže podpoří digitální transformaci průmyslových odvětví, ale také umožní zvýšení produktivity, účinnosti a kvality ve výrobě na celém světě.