Informatici z Fakulty strojního inženýrství VUT sestavili na zakázku germicidní zářič pro FN Brno

Datum 24.04.2020

Germicidní zářiče nebo lampy jsou přístroje sloužící k dezinfekci vzduchu a povrchů. Využívají k tomu UVC záření, pro člověka neviditelnou část elektromagnetického spektra. Germicidní zářiče se používají všude tam, kde sterilizace klasickými metodami není vhodná nebo vzhledem k prostředí možná.

Přístroje nacházejí využití ve zdravotnictví, potravinářském průmyslu nebo při úpravě vody. Aktuální epidemie způsobila, že germicidní zářiče jsou na trhu nedostatkovým zbožím.

„Germicidní zářiče představují jednu z nejúčinnějších metod desinfekce vzduchu či povrchu předmětů. Principem účinku je nevratná deformace či poškození DNA/RNA struktury mikroorganismu nebo částice, způsobené vysoce energetickým zářením o vlnové délce 254 nanometrů. Potenciální patogeny, včetně dříve studovaných koronavirů, tak ztrácí schopnost reprodukce či života, pokud tak o virové částici lze vůbec mluvit. Různé patogeny jsou pochopitelně různě odolné, existují hygienické tabulky, ze kterých lze vyčíst, jakou intenzitu záření ten který patogen vydrží. Co se týče aktuálního SARS-CoV-2, můžeme předpokládat, že náš zářič při čtyřicetiminutové expozici pokryje s účinností 90 procent místnost o rozměrech 5×4 metry,“ uvedl ředitel Ústavu automatizace a informatiky FSI Radomil Matoušek.

Se svým týmem sestavili germicidní zářič podle parametrů zadaných FN Brno. „Potřebovali lampy 30 wattů a více, přičemž zářič chtěli umístit na speciální mobilní platformu. Pak už to byl průzkum trhu, podpora děkanátu, nákup komponent a pochopitelně naše know-how,“ dodal Matoušek. Nakonec byl nemocnici dodán výkonnější přístroj, zařízení dodané z VUT má 72 wattů. A přidali i něco navíc. „Vybavili jsme zářič automatickým časovačem, který jej po definované době, která je nyní přednastavena na 40 minut, sám vypne. Tím primárně odpadá nutnost dohledu obsluhy nad časem expozice,“ uzavřel Matoušek.

Výystava Volty 700 x 200 px

Komentáře k článku (1)

Napsat komentář