S napětím sledujeme nejnovější trendy a proud informací posíláme k vám…

ČVUT vyvinula optimalizační nástroj pro navrhování zdrojů energie pro budovy

Datum: 03.06.2020

06e2e95f-a577-4b02-933c-dc23ae4dbe10

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT vytvořilo nástroj, který projektantům usnadní navrhování energetických systémů budov na základě požadavků na úspornost a ekonomiku.

V dílčím projektu Optimalizované systémy OZE pro NZEB (RESOPT) realizovaném v rámci Centra pokročilých materiálů a efektivních budov (Národní centrum kompetence CAMEB) vznikl optimalizační nástroj využívající dynamickou simulaci s krátkým časovým krokem. S jeho pomocí je možné provádět multikriteriální optimalizaci energetických systémů využívající obnovitelné zdroje energie na základě genetického algoritmu.

Hlavními kritérii optimalizace jsou potřeba neobnovitelné primární energie, emise CO2 a celkové finanční náklady (investice a provoz za 15 let). Nástroj byl implementován do simulačního prostředí TRNSYS ve spolupráci se softwarem MATLAB.

Použití dynamické simulace a stanovení skutečné využitelnosti proměnlivých obnovitelných zdrojů energie (především solárních fotovoltaických a fototermických systémů) pro krytí energetických potřeb budovy umožňuje realisticky vyhodnotit ekonomické parametry ještě ve fázi raného projektu. Optimalizace návrhu systémů s obnovitelnými zdroji pak dovoluje například vybrat nejlevnější řešení pro konkrétně zadanou maximální potřebu neobnovitelné primární energie nebo vyčíslit náklady na dosažení úrovně domu s nulovou bilancí emisí CO2.

Více detailů můžete nalézt v prezentaci

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

18 + 5 =